צמחי מרפא יעילים יותר מתרופות.
 
 
אין בית מרקחת בעולם יותר גדול מבית מרקחת טבעית של צמחי מרפא. עוד מבראשית ניתן ללימוד שהאדם נולד לחיבור ישיר עם הטבע באופן טבעי " כי האדם הוא עץ השדה".הצמח גודל באדמה שמעשירה אותו במינרלים רבים כמו מגנזיום,סידן,אשלגן,גופרית,ברזל, ועוד חומרים רבים שמזינים את הצמח. גוף האדם אינו יכול להתקיים ללא מינרלים אלו, למשל תפוחי אדמה בריא יותר ממה שחשבתם משום שהוא גדל בתוך האדמה וסופג את מרב הויטמינים, וסיביים תזונתיים הדרושים לתפקודו של האדם, בנוסף, בתפוחי אדמה יש כמות גדולה של אשלגן הוא מינרל חיוני שאינו מיוצר בגוף, מקורותיו העיקריים הם ירקות ופירות, האשלגן חיוני לוויסות פעילות השרירים והעצבים, למטבוליזם הפחמימות, לתפקוד הלב ולמניעת הידלדלות העצם. תזונה עשירה באשלגן מפחיתה סיכון ליתר לחץ דם, שבץ, אוסטופורוזיס ואבנים בכליות, אלא אם כן יש מגבלה רפואית המחייבת הגבלת אשלגן, כגון מחלות כליה למיניהן.
צמחי מרפא היו התרופות הראשונות ששימשו את האדם. מאז ומעולם הרפואה השתמשה בצמחי המרפא בכדי לרפא מחלות. צמחים אלו נבדקו ונבחנו במשך דורות. על פני כדור הארץ כארבע מאות אלף סוגים שונים של צמחים עם כמות עצומה של חומרים שונים ייחודיים, רקמת הצמח עשויה מתאים חיים בהם חומרים עם פעילות ביולוגית מרפאת. צמחי המרפא טובים לכל אדם לטיפול במחלה למניעה ואין להם תופעות לוואי בשימוש, הם מלווים את האדם ועוזרים לו בבעיותיו ומשפרים את בריאותו לאורך כל חייו. בגיל ילדות מחזקים את החיסון של מערכת הנשימה בעיקר לטיפול ומניעת מחלות בקטריליות ווירליות שמערכת החיסון טרם למדה להכיר. כן הם עוזרים בצמיחה וגדילה. בנוסף צמחי המרפא עוזרים ופותרים בעיות במערכת העיכול; עצירות, צרבות, כיס מרה. נפיחות וגזים, כאבי בטן אחרי האוכל. לכליות ודרכי השתן; אבנים בכליות, דלקות שלפוחית שתן חוזרות, להפרעות ערמונית. המשפיעים על העור; אכזמה, פצעי בגרות. פצעים שלא מגלידים (סוכרת). בעלי השפעה הורמונלית על האישה; ביוץ ומחזור לא סדיר, דימום יתר, מנופאוזה. מחזקים את ההורמונים של הגבר; ספירת זרע נמוכה, הפרעות בתפקוד מיני, המשפיעים על הרירית של דרכי הנשימה; דלקת שקדים, אוזניים, סינוסים, ברונכיט. נגד דלקת פרקים. לחיזוק מערכת החיסון. שמחדשים זרימת דם, ועוד רבים הם המחלות שצמחים מרפאים . בסין למשל משתמשים בצמחי מרפא גם אם אין מחלה וזאת בשביל למנוע מחלות של הגוף בעתיד. מטופלת שהגיעה אלי יום אחד סיפרה על כאבי מחזור רבים שתוקפים אותה לפני המחזור ובמחזור היא סיפרה שניסתה את כל התרופות ואף תרופה לא עזרה לה בכאבים המלצתי על אחת הפורמולות המובילות לטיפול בבעיה נקראת rambling powder בסינית XIAO YAO SAN שהצמח המוביל בה הוא CHAI HU אשר משחרר תקיעות פנימיות, ומסייע לזרימת אנרגיה חופשית בגוף וכך אף את זרימת הדם ומונע כאבים, חודש לאחר מכן כבר שמעתי ממנה שהכאבים נעלו.
צמחי המרפא הם בדיוק כמו תרופות לקיחה של צמחים ללא המלצת הרופא או נטורופת מוסמך לא מומלצת משום שעודף יכול ליצור מחלה, ישנם צמחים רבים שהם רעילים מאוד וחשוב לקחת את המינון הדרוש בהתאם למשקלו לגילו ומצב בריאותו של האדם. צמח המרווה כמעט בכול בית גדל בגינה רוב האנשים אינם מודעים לתכונותיו המרפאות, חשוב לדעת בשבילי הוא עזרה ראשונה לכאבי בטן, גלי חום לנשים, ומפחית כאב, משרים במים חמים 10 עלים למשך 10 דקות ושותים מחולל פלאים.
טיפ השבוע:  אכילה של 10 שקדים ביום מושרים במים (ללא הקליפה). השקדים עשירים בויטמין שנקרא ביוטין טוב למניעת מחלות לב וכלי דם , נשירת שיער, ציפורניים שבירות, חולשה, עייפות, איבוד תיאבון ודיכאון, עשיר בויטמינים ובנוגדי חמצון.
במקרה של מחלה יש להיוועץ עם הרופא המטפל.
חיים אוחנה נטורופת אירידיולוג מאבחן ומטפל ברפואה משלימה. לייעוץ או שאלות
 050-6898967
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
נפש בריאה.
 
לפני כ100 שנה חי באנגליה רופא בשם אדוארד באך,  הוא היה רופא קונבנציונאלי עבד בבית חולים במשך כ20 שנה, עד שיום אחד לקה במחלה קשה שלא אפשרה לו להמשיך את עבודתו, חבריו לעבודה המליצו לו לפרוש ובעדינות לסיים את חייו בביתו,למרות מצבו הבריאותי שהדרדר מיום ליום הוא לא ויתר על טיפוח גינת ביתו,נהג בכול בוקר מוקדם לשתות את כוס התה מתחת לעץ הזית. יום אחד בשעות הבוקר הוא מבחין כי מעל העלים של העץ הזית יש שכבת טל שמצפה את העלים, הוא מניח את ידיו על הטל וטועם בלשונו,טעם מר מאוד היה למים ששיפר את הרגשתו הכללית לטובה, הוא חשב ושאל את עצמו פעמים רבות מדוע למים  שמצפים את העלים יש טעם  שונה?כך הוא נהג בכול יום לטייל בגינתו ולטעום את הטל שמצפים את  עלים הפרחים. במשך מס' שנים הוא חקר תופעה זו וגילה כי המים סופגים  את התכונות והאנרגיות של הפרחים והעלים ומשפעים על נפש האדם,מחקריו נמשכו זמן רב והוא למד להפיק מהפרחים את התכונות והאנרגיות ולהרכיב תמציות לטיפול באנשים עם בעיות נפשיות שונות,כך הוא ריפא את גופו ממחלתו הקשה.דר' באך חזר אל בית החולים בו עבד וסיפר לחבריו כי הוא הצליח להרכיב תמציות לטיפול באנשים שיש להם בעיות נפשיות, הוא הגדיר זאת כך, חוסר איזון בין הגוף לנפש ולנשמה יוצר קונפליקט שיוצרת מלחמה שגורמת למחלה בגוף האדם. חבריו לעגו על כך למרות שראו כי הוא ריפא את עצמו בזכות התמציות ואמרו כי אין דבר כזה גוף נפש ונשמה. ברפואה הקונבנציונאלית מלמדים כבר בשנה הראשונה לטפל במחלה ובסימפטום, דוגמא:  ברפואה הקונבנציונאלית מטפלים בעצירות ושלשולים  ע"י מתן כדורים עם הרכב כימי, הם לא יודעים כי מתח נפשי יכול לגרום לתופעה זו. אנשים רבים מגיעים אל רופא המשפחה ומתלוננים על כאבים רבים בכול הגוף, למרות הבדיקות והצילומים הרבים אין ממצאים למחלה.דר' באך גילה 38 תמציות שמטפלות בבריאות ואיזון נפש האדם לפני ואחרי המחלה.דוגמאות לתמציות באך. תמצית  "גורס" מתאימה לאנשים מיואשים חסרי תקווה, לאלו אשר אינם רואים אור בקצה המנהרה איבוד התקוה, מצב זה של חוסר איזון, אנשים אלו יכולים לסבול מבעיות במערכת הנשימה. תמצית "אוליב" מתאימה לאנשים תשושים נפשית לאלו שמתעייפים מהר מאוד ומאבדים את טעם החיים, במצב זה של חוסר איזון תיתכן נפילת מערכות בגוף. תמצית "רד צ'סנט" מתאימה בעיקר לנשים, דאגת יתר לילדים לאחים, חברים בצורה אובססיבית, בחוסר איזון מתמשך יסבלו נשים מטיפוס אלו מתת פעילות בלוטת התריס.תמצית "רוק וואטר" מתאימה לטיפוסים של אנשים חסרי גמישות, אנשים קשים כסלע, בחוסר איזון יסבלו מבעיות של שלד בעיקר בגב תחתון.תמצית מימולוס מתאימה לאנשים עם פחד מגורם ידוע כמו פחד מחושך , טיסות, קסאם בצורה היסטרית, טיפוסים אלו יסבלו ממחלות של כליות ומערכת השרירים.
אלו חלק מהתמציות של דר' אדואר באך שמטפלות עד היום באנשים בכול רחבי העולם ומתקבלות תוצאות מדהימות שהרופאים לא מצליחים להבין זאת. דר' אדואר באך חי עוד 37 שנים  למרות מה שחשבו חבריו לעבודה הרופאים כי חיו הסתיימו.
טיפ השבוע: אני רוצה להמליץ על ספר "הנזיר שמכר את הפרארי", הספר מספר את סיפורו של ג'וליאן מנטל עורך דין מצליח שסגנון חיו הבלתי מאוזן מוביל אותו להתקף לב באמצע אולם בית משפט. התמוטטותו הפיזית הביאה אותו לראות את החיים בצורה שונה, את עולמו החדש מגלה במזרח לשיטות רבות עוצמה לטיפול בנפש בריא.
במקרה של מחלה יש להיוועץ עם הרופא המטפל.
חיים אוחנה נטורופת אירידיולוג מאבחן ומטפל ברפואה משלימה. לייעוץ או שאלות
 050-6898967
 


רפואה משלימה.
 
בשנים האחרונות עברה הרפואה המשלימה מהפכה תודעתית לצד הרפואה הקונבנציונאלית, יש הכרה ביכולת הרפואה הטבעית לרפא חולים רבים ללא תופעות לוואי ואף יעילה יותר.
עיקר הנושא הוא תזונה טבעית שמדברת על החשיבות באכילת מזונות ישירות מהאדמה ללא עיבוד למשל תפוח אדמה שאופים בתנור עם הקליפה הוא מזון בריא, לעומתו תפוח אדמה שעובר עיבוד ע"י תעשיית המזון לצ'יפס מרוח במרגרינה מוכשת וחומר משמר הוא מזון מעובד ולא בריא. לפי מחקר שנעשה מתברר כי 60% מהמחלות נגרמות מתזונה 20% ממצב נפשי.
ברפואה הקונבנציונאלית מתייחסים למחלה ולסימפטומים של החולה, וברפואה הטבעית מתייחסים לחולה כגוף ונפש שחייבים להיות מאוזנים ביחד. לא המחלה חשובה אלה החולה, מצב נפשי כמו חרדות, דיכאון, יתר עצבנות, יכולים לגרום למחלה מבלי שיהיו תוצאות בצילומים או בבדיקות דם אך בסופו של דבר כן יכולים להשפיע על האברים בגוף האדם ולגרום למחלה,אם כן אז מדוע אנשים רבים עדיין חולים במחלות רבות על אף קידמת הרפואה?
פעם ידעו ברפואה כי יש מחלות של ילדים, נערים,מבוגרים וקשישים, היום מחלות של מבוגרים מופיעים אצל ילדים לא פעם שומעים כי ילד קיבל אירוע מוחי או סכרת המכונה כיום סכרת סוג 1 שצריכים להזריק אינסולין.
אז כמו שאמרתי הבסיס לרוב המחלות הם מהתזונה. רק לפני כחודשיים  ראינו בתוכניתו של רפי גינת כלבוטק את שינוי תאריך מוצרי מזון לשימוש, בפשטות מוסיפים שנה ועוד שנה ומה בעצם נמצא במוצר חוץ מחומרים מזיקים כמו צבעי מאכל,חומרים משמרים, מייצבים, חומצות לא רצויות לגוף שיכולות לגרום למחלות רבות. רובנו לא שמים לב ולא קוראים מה רשום בגב המוצר.
הרפואה הטבעית קיימת מתקופת הרב"ם הרבה לפני הרפואה המערבית הוא הייה אחד מגדולי הרופאים בימי הביניים האמין בקיום כוח ריפוי פנימי שאותו יש לפתח, ולחזק באמצעים טבעיים ובתמיכה רוחנית לנפש, כשיש חתך או פצע מדמם הגוף יודע לבד לעצור את הדם ולתקן את עצמו ללא תרופות אנטיביוטיות . אלוהים ברא את האדם עם מערכת חיסון שמתאימה אפילו לעוד אלף שנה הגוף יודע לייצר נוגדנים אוטומטית שיכולים להלחם בכול חיידק אפילו בקשה ביותר אנחנו רק צריכים לצרוך מזונות וצמחים בריאים מין הטבע. בסין יש מודעות יותר אנשים פונים לרפואה הטבעית לפני הרפואה המערבית. אני לא רוצה להגיד כי אין חשיבות לרפואה המערבית ההיפך חובה לשלב בין שניהם. אורח חיים בריא תזונה נכונה פעילות גופנית יכולים לשפר משמעותית את הבריאות. לפני מס' שנים בוצע סקר ע"י קופות החולים באיזה יום בשבוע אנשים מבקרים הכי הרבה אצל הרופא, לא יאומן יום ראשון אתם יודעים למה? האוכל בשישי שבת, מנה ראשונה ,שנייה, שלישית, קינוח, מתוק, חמוץ, חריף, פיצוחים, ועוד..לא תמיד ההשפעה היא מידית אבל יש הצטברות מזיקה, בכתבות הבאות אני אכתוב את השילובים הנכונים, ועד לשבוע הבא טייפ השבוע: רובנו אוהבים לאכול חמין אי אפשר לוותר עליו אבל אפשר לשפר, לשלב ירקות טריים ברוטב לימון ושמן זית. הירקות מזרזים את העיכול והופכים את הסוכר שבחמין לאנרגיה.
שבת שלום
חיים אוחנה- נטורופת אירידיולוג מאבחן ומטפל ברפואה משלימה. לייעוץ 050-6898967
 
אוסטאוארטריטיס.
(
מחלת מפרקים ניוונית כרונית.)
 
כמעט כל אישה מעל גיל 50 סובלת מכאב בברכיים הסיבה למחלה עדיין לא ברורה. ידוע כי קיים מרכיב גנטי, וכי יש השפעה לאורח חיים למשקל עודף ולתזונה על התקדמות המחלה וחומרתה.
גורם תורם נוסף, יש חוקרים הטוענים שיתכן שזהו אחד הגורמים הראשוניים למחלה, הוא התפקוד של מערכת השרירים סביב המפרק הפגוע בפרט, ובגפה הפגועה בכלל, אך ברפואה המשלימה כן יש מענה ויש סיבה, חשוב שינוי אורח חיים בגיל המעבר שמשפיע על שינוי החומרים בגוף , אחת הסיבות הראשונות כשיש כאב בברכיים, קודם כל להפחית ב50% מוצרי בשר שמשפיע על הסחוס בברכיים.
אוסטאוארטריטיס היא מחלת מפרקים כרונית שמתרחש תהליך הדרגתי של ניוון הסחוסים במפרקים ובעצמות הסמוכות להם. כתוצאה מכך יכולים להופיע כאב ונוקשות במפרקים שונים בגוף: מפרק הירך, ברכיים, כתפיים, עמוד השדרה באזור הצוואר וגב התחתון, מפרקים קטנים כמו מפרקי האצבעות. סחוס בריא מאפשר לעצמות להחליק זו מעל זו, והוא גם משמש כבולם זעזועים. כאשר קיימת מחלה פני הסחוסים נשחקים ונוצר חיכוך בעצמות שגורם לדלקת ולכאב, ברפואה המשלימה מתייחסים בחשיבות רבה להיבט הנפשי, דלקת פרקים הינה "הדלקת של הכעס"..מריבות בין אנשים בהן נצברים כעסים שלא באים לידי שחרורם מייצרים מתחים גדולים על הגוף ואחד הסימפטומים של מתח זה, הוא קשיות מפרקים עד כדי יצירת דלקת פרקים. כעסים קשים אלו הם מהסוג אותם אנשים, צוברים על יקיריהם כמו על הורים, ילדים, אכזבות קשות, בגידות קשות באמון ע"י חברים (ויש כאלה בשפע), שכנים ,וסכסוכים משפחתיים קשים, כל אלו גורמים לאדם לצבור כעסים קשים ועמוקים. הטיפול ברפואה המשלימה הורדה במשקל הכרחית במצב של דלקת פרקים. שמירה על משקל גוף תקין עוזרת למנוע לחץ ועומס על הפרקים החולים ובכך מסייע להפחית גורמי דלקת והכאבים בהם. שיטות פלדנקרייז, התעמלות בריאותית בונה עצם ועוד, עשויות לחולל פלאים אצל הסובלים משקם רקמות החיבור והסחוס Glucosamine , Chondroitin וחוסר בגמישותם. ויטמין
צמח מרפא סרפד בחליטה.
 דיאטה נטולת מזון עתיר שומן ואוכל מטוגן.  C תוספת ויטמין
להימנע מאכילת ירקות ממשפחת המצליבים והסולניים כגון חצילים,פלפלים ,עגבניות,תרד המכילים חומצה אוקסלית השוקעת בפרקים ומחוללת כאבים ודלקת. המנעות משומנים רויים ומוקשים, המעטה בצריכת חלבונים מן החי כמו בשר אדום, רצוי להרבות יותר באכילת דגי ים ממים קרים ועמוקים כמו: טונה,סלמון, מקרל, בקלה (מלרוזה), וסול.
כמו כן רצוי לאכול יותר מן הירקות הגופריתיים כמו שום,בצל,פטריות וכרובית,קולרבי,ברוקולי, ולהרבות בעשבי תיבול טריים.
התעמלות: אחת הדרכים והיעילות לטיפול באוסטאוארטריטיס היא תרגילי התעמלות. הפעילות משפרת את חיזוק השרירים והעצמות.טיפ השבוע: אגוזים מלך,מכילים כמות גדולה של חומצה פולית, מגנזיום, כרום, סיבים תזונתיים ואשלגן הם היחידים שמכילים גם חומצת שומן מסוג אומגה 3 יש לה השפעה על מניעת מחלות לב וכלי דם.
במקרה של מחלה יש להיוועץ עם הרופא המטפל.
חיים אוחנה נטורופת אירידיולוג מאבחן ומטפל ברפואה משלימה. לייעוץ או שאלות
 050-6898967

 
 
 
 
 
אוסטאופרוזיס.
 
 
לפני שבועיים פורסם מחקר כי הויטמינים לא יעילים, בשבוע שעבר משרד הבריאות הוציא הנחיה חדשה לכל קופות החולים בארץ על מתן תוספת ויטמינים לכל אדם מעל גיל 65 במיוחד אנשים עם בעיות במערכת השלד.
אוסטאופורוזיס היא ירידה הדרגתית בצפיפות העצמות אשר מחלישה את העצמות והופכת אותן למועדות יותר לשברים. העצמות מכילות מינרלים כתרכובות של סידן וזרחן ההופכות אותן לקשות וצפופות. העצם היא איבר פעיל בו מתרחשים שני תהליכים בו זמנית של ייצור עצם וספיגתה. באוסטאופורוזיס ספיגת העצם עולה על התהוותה ומובילה לירידה במסת העצם. בגופנו שני סוגי עצם ספוגית רכה הבנויה בדומה לכוורת דבש, בה נמצא מח העצם וכלי דם. עצם זו עטופה בעצם קורטיקלית דחוסה, הבונה את העצמות הארוכות ומקנה לשלד את יציבותו. העצם הספוגית בונה את גוף החוליות ואת פנים העצמות הארוכות. דלדול עצם פוגע בעיקר בעצם הספוגית לכן נראה שברים בעיקר בגוף החוליות, צוואר הירך ושורש כף היד.
קיימים כמה סוגים שונים של אוסטאופורוזיס. לאחר הפסקת הווסת נגרמת כתוצאה ממחסור באסטרוגן, ההורמון הנקבי העיקרי שמסייע בהסדרת ההחדרה של הסידן לעצמות של נשים. פוגע בד"כ בגילאים51-75. אוסאופורוזיס של זקנה נובעת כנראה ממחסור בסידן וכן מחוסר איזון בין קצב התפרקות העצם לבין קצב ההיווצרות של עצם חדשה שניהם מצבים הקשורים לגיל, פוגע בד"כ מעל גיל 70 ונפוץ יותר אצל נשים.אוסטאופורוזיס ברפואה הסינית: גיל המעבר מאופיין באיבוד יין ובמיוחד ביאנג של הכליות אך גם החלשות צי'. הכליות אחראיות על שלד הגוף, התפתחות תקינה של העצמות וחוזקן. ירידה במסת העצם נובעת מחולשת הכליות שהן השורש של יין ויאנג בגוף.הסימנים של המחלה בדרך כלל מתפתחת לאט וכשמופיעים הסימנים הראשונים הם מתבטאים בכאבים. גיבנת או עקמת של עמוד השדרה לעיתים אובדן גובה. הביטוי השכיח ביותר של המחלה הוא שבר במפרק, כאב בירך, בשורש כף היד, בעמוד השדרה או עצמות אחרות. בגופנו כק"ג סידן. 99% ממינרל זה מצוי בעצמות ובשניים. קליטת הסידן מתבצעת בעיקר בתריסריון ובחלק המקורב של המעי הדק. רק כ-44% מהסידן שבמזון נספגים בגוף. שעור קליטת הסידן תלוי גם בגיל.
 שנמצא בירקות ובפירות ועוזר בקליטה של מינרלים לעצם הכי מומלץ חסה k ברפואה הטבעית תזונה ויטמין
חשובים כמקור למגנזיום ולאשלגן וכן עוזרים בספיגה של מינרלים מהמזון, במוצרי חלב , גבינות סויה , שקדים ואגוזים טחינה גולמית מלאה , סרדינים.והכי חשוב פעילות גופנית  תנאי חשוב לעצמות חזקות. במשך הילדות וההתבגרות, אם יש רמות קלציום מספקות בתזונה, הרי שפעילות גופנית תסייע ביצירת עצם. התועלת של פעילות גופנית אצל הסובלים מאוסטאופורזיס היא מרובה. תרגילים שיוצרים לחץ מכאני על השרירים והעצמות ולכן יוצרים גירוי להגברת צפיפות העצם ב-2%-8% לשנה.
טיפ השבוע: 4 לימונים סחוטים בכוס, מוסיפים ביצה משרים כל הלילה בבוקר מתקבל סידן טהור כמו ג'ל 1 כפית 3 פעמים ביום לאחר האוכל.
 
במקרה של מחלה יש להיוועץ עם הרופא המטפל.
חיים אוחנהנטורופת אירידיולוג מאבחן ומטפל ברפואה משלימה. לייעוץ וטיפול 
 050-6898967
  
 
 
 
 
אנמיה.
 
חולשה, עייפות, חיוורון, קושי בריכוז, שינויי מצב רוח, כאבי ראש, הצטננויות, עצבנות,צפצופים באוזניים, ורגישות יתר, האם מוכרת לכם ההרגשה?אנמיה, הסיבה העיקרית והשכיחה ביותר לאנמיה היא חוסר ברזל בגוף. תפקידו שלברזל לקשור את החמצן עם תאי הדם האדום ולהעביר אותו מהריאות לתאי הגוף. נערות ונשים בגיל הפוריות נוטות לסבול מחוסר דם יותר מגברים וזאת בגלל המחזור החודשי, אבל לא רק זו הבעיה, יש אנשים רבים שאוכלים יותר ממה שצריך ובכול זאת יש להם אנמיה. הסיבה העיקרית לחסר ברזל בגוף היא התזונה. צמחוניים מפתחים לעיתים קרובות אנמיהאם אינם דואגים להעשיר את תפריטם במזונות צמחיים עשירים בברזל רוב הברזל שאנו יכולים לספוג במערכת העיכול נמצאבבשר, בכבד, ושאר איברים פנימיים, אבל המקורות העיקריים שמהם אנו מקבלים ברזל, הם מהצומח! אחוז מאוד קטן מגיע מהמזון מהחי. נתונים אלה הם עובדה ובשביל להבין צמחונים, לא רק שאינם אמורים לסבול מחוסר ברזל אלא אף להיות במצב הרבה יותר טוב מהרבה אוכלי בשר. אם מקבלים את הברזל רק ממקור צמחי ישלהקפיד לאכול קטניות (שעועית, סויה, אפונה), אגוזים ושקדים וכן ירקות ירוקיםשעשירים יחסית בברזל.
סיבה נוספת לאנמיה מחוסר ברזל היא דימום סמוי וממושך, בדרךכלל ממערכת העיכול שבו כמויות של ברזל אובדות יחד עם הדם שיוצא החוצה והכמויותהנספגות במזון אינן מספיקות על מנת לכסות על ההפסד.
בנוסף לחוסר ברזל נגרמתאנמיה גם מחוסר בויטמינים מסוימים כמו ויטמין B12 הדרוש להתפתחות תקינה של תאי הדםהאדומים. חשוב לזכורMINיש בו 12 ויטמינים חיוניים שהגוף לא מייצר אותם בכוחות עצמו ולכן עליו לקבלם ממקור חיצוני. היום, בעידן המודרני, בהחלט יכול להיווצר מצב שהספיגה בגוף היא בסדר גמור אך לא מקבלים ברזל בתזונה.  אם אדם אוכל בריא ואין בעיית ספיגה, אין שום סיבה בעולם שייווצר מחסור בברזל.  בעבר, מחסור שכזה היה נפוץ במדינות עניות שאנשיה בתת תזונה, אך היום כאמור, בעידן המודרני ניתן למצוא חוסר בברזל עקב תזונה קלוקלת המכילה הרבה ג'אנק וממתקים. ברפואה הטבעיתידוע שברזל מאוד חיוני לגוף, אך כשחסר ברזל מטפלים רבים בדיוק כמו הרופאים, ממליצים מעבר לשינוי התזונתי, על תוספי ברזל בכדורים או בנוזל. ברוב המקרים, תוספי הברזל עושים עבודה טובה בהחלט (ויש את תוצאות בדיקות הדם להוכיח זאת), אך עולה השאלה - לכמה זמן? האם זה פותר באמת את הבעיה? ידוע כי לחץ נפשי פוגע במערכת החיסון שמשפיעה על מערכת הדם בגוף .גורם נוסף שמפריע לספיגת הברזל במערכת העיכול קפה, תה, עישון ואלכוהול - לכן, מומלץ להימנע מהם בסמוך לארוחה המכילה הרבה ברזל.עדיף גם להימנע ממזונות עם חומצה אוקסלית שמפריעה לספיגת הברזל במערכת העיכול כמו שקדים, סלק,שוקולד,אגוזים,בירה ומוצרי חלב. מזון הוא דבר מורכב, קיימים מרכיבים רבים שעשויים לעכב או לסייע לספיגת הברזל במזון. אני רוצה להמליץ על מולטי ויטמין בשם  
חיים אוחנה נטורופת אירידיולוג מאבחן ומטפל ברפואה משלימה. לייעוץ או שאלות 050-6898967
 
 
 
 
 
 
 
 
תת פעילות בלוטת התריס .
 
בלוטת התריס, נקראת גם בלוטת המגן ותירואיד היא בלוטה בצורת פרפר בגודל 4-5 ס"מ
הנמצאת מתחת לעור בפיקת הגרון.
בכל תא בגופנו יש מספר רב של תהליכים כימיים הנקראים חילוף חומרים (מטבוליזם).
בלוטת התריס מפרישה הורמונים הקובעים את קצב חילוף החומרים בגוף.
בעצם תפקידה הוא להגדיר את קצב הפעילות בגוף כולו.
T.S.H . בלוטת התריס מקבלת פקודות מבלוטת ההיפופיזה (יותרת המוח) על יד הורמון ה
שהם הורמוני בלוטת התריס. T4, T3 הורמון זה מגיע לבלוטת התריס וגורם לייצור של הורמוני
ויוד שמתקבל דרך המזון והמים.T4 הוא ההורמון הפעיל והוא נוצר משילוב של T3 הורמון
אחד ההורמונים שמייצרת בלוטת התריס נקרא תירוקסין השפעתו רחבה מאוד וכוללת את חילוף החומרים של החלבונים, הסוכרים והשומנים, לצד הגברת צריכת החמצן ויצירת החום בגוף, חוסר בתירוקסין גורם לחילוף חומרים איטי מדי, ועודף שלו מוביל לחילוף חומרים מוגבר. ישנם שני סוגי מחלות עיקריות - עודף פעילות וחוסר פעילות הסימפטומים בתת פעילות בלוטת התריס טמפרטורת גוף נמוכה השמנה, עור יבש, עייפות,עצירות, דיכאון,אנמיה,בעיות במחזור,נשירת שער ועוד...לפי מחקרים שנעשו רוב המחלות של בלוטת התריס אצל נשים הגורמים העיקריים מתח נפשי מתמשך, דאגת יתר עצב,דיכאון, חוסר ביטחון, וחרדות.ברפואה ההוליסטית בלוטת התריס מהווה מרכז לתקשורת עם הסביבה וליכולת לתקשר עם עצמנו, להיות אמיתיים וכנים עם עצמנו ועם זולתנו.
טיפול טבעי:
הטיפול מתייחס למצב בו מתן התרופה אלטרוקסין לא הצליחה לייצב את רמת ההורמונים של הבלוטה, והוא כולל תזונה מתאימה, תוספי מזון. התזונה תכלול: פחמימות מלאות כמו לחם מקמח מלא, אורז מלא, קינואה, גריסי פנינה, כוסמת, קטניות כגון: עדשים, שעועית, חומוס, ירקות, פירות, ביצים, דגי ים צפוני, שמנים בכבישה קרה - חומצות שומן חיוניות חשובות לתפקוד בלוטת התריס, ניתן לקבלן מזרעי פשתן, אגוזי מלך ובדגי הים הצפוני.
חשוב להימנע ממזונות גויטרוגניים כמו: כרוב, כרוב ניצנים, כרובית, ברוקלי, קולרבי, לפת, צנון, חרדל, בוטנים, צנוברים, סויה ודוחן. המזונות האלה מכילים חומרים הקרויים פרוגויטרינים המצמצמים פעילות בלוטת התריס.
ואבץ, אצת קלפ, ותמציות פרחי באך. C תוספים מומלצים אצות ים מכילים יוד בכמות מוגברת,סלניום,ויטמין
טיפ השבוע: ריח בפה, לעיסה של עלי נענע טרי,פותר את הבעיה לכמה שעות.
במקרה של מחלה יש להיוועץ עם הרופא המטפל.
חיים אוחנהנטורופת אירידיולוג מאבחן ומטפל ברפואה משלימה. לייעוץ או שאלות
050-6898967
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
גיל המעבר אצל נשים.
 
 
אם הגברים היו מבינים את השינויים והסימנים שחלים אצל האישה בגיל המעבר בספק אם היו וויכוחים בין בני הזוג.
תקופת גיל המעבר מתרחשת בערך בשנות ה- 40-50 לחיי האישה ומתאפיינת בהפסקת המחזור החודשי.
מבחינה פיזיולוגית חלה ירידה הדרגתית ברמות האסטרוגן והפרוגסטרון וכתוצאה מכך חלים שינויים בווסת המתבטאים במחזור לא סדיר עד להפסקתו בכלל.
סימנים ראשונים: ירידה ברמות ההורמונים מתבטאת בקשת של תופעות לא נעימות גלי חום והזעת לילה, יובש בעור ובוואגינה, עייפות ונדודי שינה, שינויים במצב רוח, כיווצי שרירים ברגליים ירידה בחשק המיני,דיכאון, חרדות ועוד.תופעות אלה יכולות להמשך מס' שנים, אבל לא לדאוג תמיד אפשר להקל על התופעות אלה ברמה של רפואה טבעית. גל חום בשפה המקצועית נקרא חום מדומה הכוונה אישה עם גלי חום, גופה אינו חם ופניה אינם חמים זו הרגשה של הגוף כתוצאה משינויים בהורמונים שגורמים להזעה ולמתח שיוצר תחושה של חום בכול הגוף, ולחוסר איזון ,ההמלצה הראשונה שלי מקלחות, 2 דקות עם מים חמים 2 דקות מים קרים לסירוגין במשך כ15 דקות 3 פעמים ביום וזאת בשביל להחזיר לאיזון את הגוף.
כמה מילים על אסטרוגן והורמונים נשיים, האסטרוגן, ההורמון הנשי, בעל תפקיד בעיצוב מבנה הגוף הנשי (התפתחות השדיים, מבנה האגן), והבשלת איברי מין נשיים כמו הואגינה והרחם. בשיתוף עם פרוגסטרון, הורמון נשי נוסף שמופק בשחלות. האסטרוגן מסדיר את המחזור החודשי. 90% מהאסטרוגן בגוף מופק בידי השחלות, תאים ביותרת הכליה וייצורו בהן פוסק במנאופוז., וכן תאי שומן, מפיקים אותו ברמות קטנות. הפרוגסטרון גם כן מופק בעיקר בשחלות, וברמות קטנות ביותרת הכליה. מתפקידיו הכנת פלאורת הרחם להפרייה ע"י עידוד צמיחת ציפוי עשיר ומזין של דפנות הרחם הפנימיים, עידוד הפקת חלב אם ותחזוק הריון.הטיפול הנטורופתי דיאטה צמחונית פולי הסויה עשירים באיזופלבונים, ספונינים ופיטוסטרולים אלו רכיבים בעלי השפעה אנטי סרטנית, שומרים על איזון רמות האסטרוגן בגוף, מאזנים רמות שומנים ומונעים מחלות לב. המזונות הם בעיקר מזונות מלאים לחם מלא, אורז מלא, קטניות וירקות מזונות המכילים פיטואסטרוגנים - פולי סויה, בטטות, שיבולת שועל תירס, חיטה מלאה, שקדים ואגוזים, כרוב וברוקולי, להוסיף לתפריט זרעי פשתן, נבטי חיטה, שומשום מלא, דגים  יש לצרוך מזונות עשירים בסידן על מנת למנוע אוסטאופורוזיס, כמו ירקות ירוקים, טחינה, ממרח שקדיה, שקדים קלופים,תוספי תזונה ויטמינים מקלים בגלי חום ומזרימים דם לנרתיק,צמחי מרפא: מצח אנג'ליקה מרגיע בעל השפעה קלה הדומה לפעילות אסטרוגן, שיח אברהם גורם להגברה ולהפרשה של הורמונים.
ספורט ואורח חיים: לפעילות פיזית קבועה יש השפעה ויכולת להוריד את תדירות גלי החום הפעילות הגופנית מפחיתה את הסיכון לחלות באוסטיאופרוזיס ומחלות לב וכלי דם וסרטן.
טיפ השבוע: כל הסיבות הבריאותיות לאכול בצל הוא עוזר לחולי סוכרת, מוריד כולסטרול רע, משמש כאנטיביוטיקה טבעית ומכיל בלי סוף נוגדי חמצן.
במקרה של מחלה יש להיוועץ עם הרופא המטפל.
חיים אוחנה נטורופת אירידיולוג מאבחן ומטפל ברפואה משלימה. לייעוץ או שאלות
 050-6898967
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
חשיבות הויטמינים.
 
עישון סיגריות פוגע בעיקר בברכיים, שתיית אלכוהול עושה נזק בכבד ובמערכת העיכול, שתיית קפה מרובה הורסת את הויטמינים של הגוף, נטילה קבועה של תרופות פוגעת בחלקי הגוף וגורמת לתופעות לוואי, דיאטה לא מבוקרת גורמת לנזק בלתי הפיך,קשישים עם הגיל יכולת הספיגה יורדת,ילדים עם בעיות גדילה, לאלו מומלץ על ויטמינים. בגוף האדם יש 22 חומצות אמינו שתפקידם בפעילות סדירה וקבועה לתפקוד האברים בגוף האדם. 12 חומצות אמינו הגוף יודע לייצר לבד,8 חומצות אמינו הגוף חייב לקבל דרך המזון, לשם כך יש את תוספי התזונה שנקראים ויטמינים שמשלימים את החסר בגוף. תזונתם של אנשים רבים לקויה מכל מיני סיבות שגורמת במשך הזמן לחסרים ולפגיעות ולהחלשות מערכות הגוף. בשבוע האחרון אנו שומעים בכול כלי התקשורת על מחקרים שנעשו על הויטמינים שגורמים לנזק וזו לא הפעם הראשונה שנעשים מחקרים על תוספי תזונה,אך צריך לשאול מס' שאלות אחרי שקוראים את הכתבות האלה, מי המזמין של המחקר?אולי כאלה שמאחורי ה"חגיגה" עומדים עיתונאים צמאי סקופים?, למי יש אינטרס להוציא מחקרים מסוג זה?. תעשיות התרופות ותוספי המזון בעולם מנהלות מלחמות קשות ביותר על הכיס של הצרכן כל אחד יפרסם כל דבר וזאת רק בשביל לפגוע בשני.ברפואה המשלימה אנו ממליצים קודם על תזונה עשירת ויטמינים לאכול נכון ובריא ורק לאחר מכן אם יש צורך ממליצים על תוספי תזונה וזאת כמובך לתקופה מוגבלת,על מנת לא ליצור עודף. לא כל אחד יכול להחליט על תוספים יש לעשות זאת בהמלצת הרפואה הטבעית וזאת לאחר איבחון מדויק. לויטמינים אין תופעות לוואי הם לא תרופה ואינם גורמים לנזקי גוף. האדם קרוב יותר לטבע ולאדמה ולא לקונבנציונאלי  הויטמינים מכילים חומרים טבעיים שמסיעים בשיקום מערכות הגוף. אני לא רוצה להגיד לא לקחת תרופות שממליצה הרפואה קונבנציונאלית, אך זה המוצא האחרון ולא הראשון לנטילה של תרופות.חוסר בויטמינים יכול להצביע על חולשות ומחלות רבות למשל  
  ויטמין
 חסרונו של הוויטמין עלול לפגוע בראייה, לגרום לבעיות עור, ולהפריע בתפקוד התקין של מערכת החיסון.
חסרון אצל ילדים עלול לגרום לבעיות במערכת העיכול. נמצא במזונות כמו מישמש, גויאבה, גזר, מלון, דלעת, תרד וחלב וירקות בעלי עלים ירוקים כהים כגון תרד וברוקולי, תפקידו מסייע בטיפול בבעיות עיניים ולשיפור בראייה, מחזק את עצמות הגוף והשיניים, יעיל בבעיות עור כגון אקנה ועור יבש
ויטמין מקבוצת B
חסרונו בגוף יכול לגרום לעצבנות, לדיכאון, לעייפות, לניוון שרירים ולפגיעה במערכת העצבים, לאנמיה ולנשירת שיער. נמצא במזונות: דג טונה, בשר בקר, עוף, דגנים מלאים, ברוקולי , תרד, שעועית ירוקה, אפונה, כרוב. וכבד, תפקידו עוזר בייצור אנרגיה בגוף, מסייע לתפקוד תקין של מערכת העצבים. שומר על העור ואחראי לייצור תקין של כדוריות הדם האדומות הנושאות את ההמוגלובין בגוף האדם.
ויטמין C
מחסור בוויטמין עלול לגרום להשמנה, דלקות פרקים, בעיות כולסטרול, פצעים שלא מגלידים בקלות ואף לסרטן. אצל ילדים מחסור יגרום להתפתחות לא תקינה של העצמות והשיניים, נמצא במזונות : תפוז, לימון, מנדרינה, קלמנטינה, אשכולית, מלון, תות שדה, ברוקולי, עגבניה, פלפל ירוק, תפקידו מסייע לחיזוק העצמות, השרירים והשיניים. מחזק את המערכת החיסונית, מפחית את הסיכון למחלות לב, מווסת פעילויות הורמונליות רבות בגוף האדם ועוזר בוויסות ספיגת הברזל והפיכתו לאנרגיה.
טיפ השבוע:  1 כף קינואה 3 פעמים בשבוע, משלימה את 8 חומצות האמינו שהגוף צריך.
 
במקרה של מחלה יש להיוועץ עם הרופא המטפל.
חיים אוחנה נטורופת אירידיולוג מאבחן ומטפל ברפואה משלימה. לייעוץ וטיפול 
 050-6898967
 
 

 
 
 
 
טחורים.
 
מעניין מדוע אנשים לא אוהבים לדבר על טחורים למרות הכאב והסבל, כואב בישיבה, כואב בשירותים ובלתי נסבל.  קיימים שני סוגי טחורים פנימיים בתוך פי הטבעת, טחורים חיצוניים מחוץ לפי הטבעת.  הסיבות לתופעה זו הם עצירות ממושכת ישיבה ממושכת לאורך זמן.עמידה ממושכת לאורך זמן.מאמץ פיסי ממושך. השמנת יתר. תזונה לא נכונה, שינוי מזג אויר, ולחץ נפשי. הגורמים הם:עצירות ,הדבר הראשון שאומרים לאדם הסובל מעצירות זה "לא ללחוץ חזק בשירותים". הפעלת לחץ בזמן יציאה עשויה לגרום לטחורים בגלל עלייה בלחץ הבטני, אשר מפריע לזרימת הדם התקינה מגביר את הלחץ שבורידים ומחליש את דפנות כלי הדם.הסימפטום העיקרי  הוא הופעת דם בצואה, וכן דמום לאחר מתן הצואה.טחורים שהזדקרו מפרישים לעיתים ריר הגורם לזיהום וכאבים עזים. אז מזה טחורים? באזור פי הטבעת מצויים כלי דם ורידיים שמסיבות מסוימות עשויים להתנפח, לגדול, להימתח עד כדי יציאה אל מחוץ לפי הטבעת, לדמם ולהכאיב מאוד אלו הם הטחורים. ובקיצור ורידים נפוחים וגדושי דם שיכולים להוות מטרד קשה וכואב.נשים סובלות יותר מטחורים בין הסיבות לכך נמצאים ההיריון והלידה. כל ישראלי שישי סובל או סבל מטחורים.מבחינת גילאים, לא מאמין שתמצאו הרבה ילדים שסובלים מזה, אם בכלל. הסברה אומרת שהחל משנות ה - 20 השכיחות של טחורים הולכת ועולה, בייחוד אצל אנשים הסובלים מבעיות במערכת העיכול ונטייה לעצירות. ההערכה היא ש- 50% מהאנשים אחרי גיל 50 סובלים מטחורים. מהפן הקונבנציונאלי רצוי לגשת לרופא פרוקטולוג או כירורג קולורקטאלי המתמחים בתחום.
מהפן הלא קונבנציונאלי, אני ממליץ טיפול בין היתר, בתזונה וצמחי מרפא, שעות קבועות של אכילה חשובות מאוד, לעיסה מרובה של מזון בפה , הימנעות משתייה בזמן האוכל רק 40 דקות לאחר הארוחה,תערובת של שמנים כמו ברוש, גרניום, עץ התה האוסטרלי, לבנדר, רימונים, במריחה יכולים להפחית כאב ולרפא. להמנע ממזונות שומניים ומטוגנים. שום ובצל יעזרו לזרימת הדם וכמו כן גם רוזמרין, פלפל שחור וזנגויל לצרוך מזונות כתומים גזר, דלעת, דלורית , בטטה, מסייעים בשיקום וריפוי הריריות והרקמות, מכילים אנטי אוקסידנטים לטפל בעצירות בכדי למנוע הפעלת לחץ בזמן יציאה שעשויה לגרום להתנפחות כלי הדם באזור פי הטבעת, וגם בכדי למנוע יציאות קשות שעשויות לפצוע את אזור העור, להרבות בסיבים תזונתיים המצויים במזון מלא, בפירות וירקות עם קליפתם, שיבולת שועל, ירקות עליים ירוקים ועוד,הסיבים ידועים בתכונתם לספוח נוזלים אכילת ירקות ופירות צבעוניים המכילים פלבנואידים ככל שהפרי יותר עז בצבעו, כך הוא מכיל יותר פלבנואידים והם בעלי תכונות רבות, כמו: תכונה אנטי דלקתית, אנטי אוקסידנטית. צמחי מרפא, צמח ההממליס תכונתו העוצמתית בכיווץ כלי הדם. הוא בעל תכונה אסטריג'נטית, כלומר: מכווצת, יוצרת שכבת מגן ומשפרת את יכולות ההחלמה של הרקמה. פרחי צמח הקמומיל שמרגיע, ציפורני חתול, אלוורה מרגיעה, רימון. טיפולים נוספים מומלץ להרגיע את הנפש ע"י טיפול בשיצו' ורפלקסולוגיה.טיפ השבוע: אבקות מרק מכילות המון כימיקלים וחומרים מזיקים ולכן רצוי להימנע מהן לגמרי.
במקרה של מחלה יש להיוועץ עם הרופא המטפל.
חיים אוחנה נטורופת אירידיולוג מאבחן ומטפל ברפואה משלימה. לייעוץ או שאלות
 050-6898967
 
 


 
כאבי גב.
 
אם כאב לכם הגב  בזמן האחרון, תדעו אתם לא לבד! כאבי גב הם מהבעיות
הרפואיות הנפוצות ביותר, המשפיעים על 8 מכל 10 אנשים בשלב כלשהו בחיים. כאבי גב יכולים
להתבטא ככאב עמום ומתמשך או ככאב דקירות חד ונוקב. בעיות גב חמורות יכולות להתחיל באופן
פתאומי ובדרך כלל נמשכות מספר ימים או שבועות. בעיות גב כרוניות לעומת זאת מתרחשות מעל
3 חודשים ויכולות להמשך שנים .
זה בסדר כשהולכים לבדוק את הגב אצל הרופא, עם דבר אחד אני לא מסכים בכול הטיפול של הרפואה המערבית כשמתחיל הכאב ברוב המקרים הרופא ממליץ בשלב הראשון על אקמול, אופטלגין,אלגוליזין,נרות, ועוד כדורים לשיכוך הכאב, כשהמטופל חוזר אל הרופא ושוב מתלונן על כאבים אז הוא מקבל כדורים יותר חזקים שפוגעים בכליות ובכבד ובשלב מאוחר יותר המטופל מתחיל לקבל סידרת זריקות שגם הם לא מי יודע מה עוזרות בכאב. רוב המטופלים שמגיעים אלי לטיפול בבעיות גב מספרים על כמויות סוגי הכדורים והזריקות שעזרו לזמן מסוים אך לא פתרו את הבעיה. הסיבותלכאבי גב רבות שיכולות להיווצר ממס' גורמים כמו חולשה של כליות, פלישת רוח לחוליות הגב,חוסר פעילות או יתר פעילות, עבודה מול מחשב,תזונה דלה במרכיבים חיוניים שמזינים את מערכת השלד, כל אלה יכולים לגרום לעייפות, וניוון חוליות גב ולגרום לפריצת דיסק שזו בעיה חמורה יותר לטיפול, אז לידיעתכם חוץ מכדורים וזריקות יש טיפולים נוספים לפתרון כאבי הגב כמו שיצ'ו, טוינה, רפלקסולוגיה, עיסוי רפואי,ביואנרגיה, שיטת אלכסנדר,כירופרקטיקה, כל אלה יכולים לפתור את בעיית הגב ללא חדירה של חומר כימי אל הגוף.מבנה עמוד השדרה בנוי בין כל שתי חוליות לאורך עמוד השדרה, נמצא הדיסקוס הבין חולייתי. הדיסקוס מורכב מטבעת קשיחה וחזקה, העשויה מיליוני סיבים. בחלק הפנימי של הטבעת נמצא הגרעין הרך, חצי נוזלי (ג'לי), הפועל כקולט הזעזועים של החוליות, כאשר יש שחיקה של הטבעת ,הדיסקוס, לוחץ על שורש עצב או מגרה אותו ויוצר דלקת מקומית. מידת הלחץ על שורש העצב, קובעת את עוצמת הכאב ואת הפגיעה בתפקודו, בפריצת דיסק יש שחיקה של הטבעת ומגע של החוליות שגורם לכאבים עם הקרנה אל הרגליים, ידיים מלווה בתחושת נימול וחולשת רגליים, במקרים של פריצת דיסקוס קשה יש לחץ על מרכז חוט השדרה שיכולה לגרום לפגיעה במערכת העצבים שמווסתת את תפקוד מערכת השתן והמעיים עד כדי פגיעה ביכולת להטלת שתן וצואה.
כאבי גב יכולים להיגרם גם כתוצאה מלחץ נפשי קשה ( סטרס) שמשפיע על השרירים הגדולים שתומכים בעמוד השדרה. ידוע כי לחץ נפשי יכול למתוח שריר או לכווץ ולהשפיע על החוליות של עמוד השדרה ולגרום לכאב, בדרך כלל אנשים אלה נוטלים כדורים בכמויות גדולות למרות שאין ממצאים לבעיות גב. גם משקל יתר יכול לגרום ללחץ על חוליות עמוד השדרה ולהפעיל יתר לחץ על הדיסק.דר' באך התייחס לאנשים עם כאבי גב ואמר כי טיפוסים אלה הם מיסודם קשים כסלע ולכן המקומות הרגישים לסבול מכאבים הם במערכת השלד ועבורם הרכיב תמצית שנקראת רוק וואטר.
טיפ השבוע: לחיזוק הגוף, לכאבי ברכיים,נשירה,חיזוק ציפורניים,פרקים, אבקת ג'לטין כל יום לאכול כף עם אשל, גיל, יוגורט, תפוזים, ישירות מהשקית. מחזק את הגוף, ובונה את הסחוס.
 
במקרה של מחלה יש להיוועץ עם הרופא המטפל.
חיים אוחנה נטורופת, אירידיולוג מאבחן ומטפל ברפואה משלימה. לייעוץ וטיפול
 050-6898967
 
 
 
 
 
כולסטרול גבוה.
 
אם הרופא אמר לך שרמות הכולסטרול שלך גבוהות אל תיבהל יש דרכים פשוטות להתמודד עם זה, שכיחות הבעיה מגיעה ל 1 מכל 3 אנשים יש להם כולסטרול גבוה כך שאתה לא לבד.הכולסטרול הינו מרכיב חיוני ברקמות הגוף השונות. אדם לא יכול להתקיים בלי כולסטרול והוא חשוב מאוד בבניית קרומי התאים, הורמונים, הורמוני המין ,סטרואידים  ויטמינים ומיצי המרה. לכולסטרול שני מקורות אספקה,יצירת הכולסטרול 70% בתאי הכבד ו30% מהמזון. הכולסטרול נמצא במזונות כמו בשר, חלב מלא, ביצים. אכילה מרובה ממקורות אלו עלולה להעלות את רמת הכולסטרול בדם, אם כי יש לזכור שעיקר מקור הכולסטרול מיוצר בגוף. הכולסטרול ממקור צמחי כמעט ואינו משפיע על הרמה הכוללת של כולסטרול בגוף. יש שני סוגי ליפופרוטאינים( חלבונים) הנושאים את הכולסטרול בדם:
1High Density cholesterolLDL
שמכיל את הכולסטרול ה"רע" כינויו כך מכיוון שהוא זה שנוטה לשקוע בדפנות כלי הדם.
 2Low = - DensityCholesterol HDL
שמכיל את הכולסטרול ה"טוב", כינויו כךמכיוון הוא מסייע בפינוי עודף כולסטרול. בתוצאות בדיקות דם130% מ"ג ומטה רמה רצויה, 130-159% מ"ג מוגדרת כרמה גבולית עליונה.עודף משקל יוביל לרמה גבוהה של שומנים
בדם שעלולים לשקוע בדפנות העורקים - מצב הנקרא "טרשת- עורקים
 העורקים יהפכו יותר ויותר צרים ולבסוף עלולה להיווצר סתימה - אם נסתם כלי-דם המוביל דם למוח התוצאה תהיה 
שבץ מוחי, ואם נסתם כלי-דם המוביל דם ללב - התוצאה תהיה התקף לב.
רוב האנשים בזמן הקניות הכי חשוב להם להסתכל על המוצרים אם הם מכילים  כולסטרול אם אין אז קדימה מעמיסים בעגלה למשל יש גבינות, ממתקים, עוגות ועוד הרבה מוצרים שרשום עליהם ללא כולסטרול אבל הם מגיעים למערכת העיכול כחומר גלם לבניה של כולסטרול, כל  ממתק וכל מזון שיש בו סוכרים נהפך בגוף לשומנים ...כשמסתכלים על אריזת המוצר, זה לא מספיק לוודא שאין הרבה כולסטרול, חשוב לא פחות, כמות השומן הרווי, מכיוון ששומן זה גורם לעליית הכולסטרול בגוף.
דוגמה נוספת- שמעתם על השמן החדש - "שמן ללא כולסטרול???" כן, גם אני שמעתי אבל מה שעוד לא שמעתי זה על שמן עם כולסטרול, שמן באופן כללי נטול כולסטרול, הבעיה היחידה בו זה השומן הרווי. יש הרבה מוצרים כאלו שהיצרן מודיע לנו בגאווה על כך שהמוצרים שלו נטולי כולסטרול בעוד שהם מראש בעלי רמות נמוכות של כולסטרול. המדפים מלאים במוצרים וכל מוצר יש לו את הרגישות למחלה זו או אחרת צריך רק לבחור יש בשפע, לא כולנו מודעים לנזק שנגרם כתוצאה מצריכת מזון  עתיר שומנים זמן רב. כולסטרול זו לא מחלה כרונית אפשר לטפל בה באמצעים פשוטים בתזונה, אך היא כן יכולה להוביל למחלות כרוניות כמו יתר לחץ, דם סוכרת, ועוד.. ברפואה הקונבנציונאלית כשהרופא המטפל מבחין בכולסטרול גבוה אצל החולה הוא מיד ימליץ על נטילת תרופות   מסוג סטטינים. לדוגמא סימבסטטין הרופא לצערי לא יסביר לחולה את המזונות יש להימנע מהם, ואת המזונות שמומלצים, או בניית תפריט מתאים למחלה, במקרה הטוב הוא יפנה אותך אל התזונאית להמשך טיפול ורוב החולים לא מגיעים אל התזונאית.בחור שהגיע אלי יום אחד לקליניקה הבחנתי בקשתית העין שלו כי יש לו כולסטרול גבוה, אני אומר לו שמע יש לך כולסטרול גבוה והוא אומר לי מה פתאום הכולסטרול שלי בסדר גמור אני לוקח תרופות והוא מאוזן, ואם לא תיקח תרופות הכולסטרול שלך יהיה מאוזן?? לא יודע הוא משיב . מתברר כי על אף שאנשים לוקחים תרופות הם ממשיכים לאכול את המזונות האסורים, אם לא משנים את תפריט התזונה שום כדור בעולם ירפא את הכולסטרול. המלצה שלי כשיש כולסטרול גבוה חובה לשלב טיפול רפואי, בין הרופא לתזונאית, ולחולה,  ברפואה המשלימה  נמליץ על חודש של בריאות טבעית, רק מזונות מין הטבע, בבוקר חצי לימון טבעי סחוט עם חצי כוס מים,ארוחת בוקר, ירקות לא חתוכים ולא מתובלים , כמו שום, סלרי ,ארטישוק, בצל, גזר,  כרוב, חסה ונבטים.במשך היום שיבולת שועל, קטניות, שעועית לימה, עדשים, תה אורגנו, טופו, חצי כוס יין בארוחה, מיץ רימונים, בשר רק הודו, דגים טונה, סלומון, ויטמין סינכול
.אנטיאוקסידנטים ונוגדי חמצון - ימנעו חמצון של הכולסטרול - ויטמין  C, בעיקר ויטמין E
כמו כן יש להימנע ממזונות כמו גבינות שמנות (גם אם רשום ללא כולסטרול) ומטוגנים.
טיפ השבוע לחיזוק הגוף 1. לעיסה מרובה של מזון בפה כדי ליצור הרבה רוק שמסייע בפירוק השומנים בעיכול. 2. 10 כוסות מים במשך היום,לדילול הדם .3 הליכה כל יום במשך 40 דקות משפרת את חילוף החומרים ומחזקת את שריר הלב.
טיפ שבועי. בספר הרמב"ם כתוב אדם צריך לאכול בבוקר כמו מלך, בצהריים כמו נסיך,ובערב כמו עני.
במקרה של מחלה יש להיוועץ עם הרופא המטפל.
חיים אוחנה נטורופת אירידיולוג מאבחן ומטפל ברפואה משלימה. לייעוץ או שאלות
050-6898967
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
יתר לחץ דם.
 
אדם  הולך לישון מאוחר ומתעורר עייף בבוקר, אין לו זמן להגיע לעבודה, בקושי מצליח לשתות משהו בבית, בעבודה הלחץ מתחיל האדרנלין פועל בחוזקה וזורם בכלי הדם, יום עמוס וקשה עצבני מתוח ולא רגוע. האם זו סיבה להעלות את לחץ הדם? כן. לחץ דם הוא הלחץ של הדםעל הדפנות כלי-הדם. כאשר הלב מתכווץ, הדם פורץ ממנו וזורם בעורקים בלחץגבוה 120 מילימטר כספית בממוצע אצל אדם בריא כאשר הלב מתרפה ומתמלא מחדשבדם, הלחץ בלב יורד, וגם הלחץ של זרימת הדם בעורקים יורד 80 מ"מ כספית בממוצע אצלאדם בריא אם כן, הנורמה 120 על 80.
יתר לחץ דם נחשב אחד מגורמי הסיכון להתקפי לב, בעיקר אצל גברים מעל גיל 40. מחלה זו קשורה גם באירוע מוחי ובכמה מחלות-כליה. הבעיה היא שאין כל סימנים מיוחדים ליתר-לחץ-דם ואם אין מודדים אותו, אין יודעים על קיומו, עד שמאחרים את המועד. לכן הוא נקרא גם "הרוצח השקט".  אבל אפשר להילחם בו ביעילות ובאמצעים פשוטים שאינם תרופתיים.
התזונה ממלאת תפקיד חשוב במניעה של יתר-לחץ-דם ובטיפול בו. האמצעים ידועים ופשוטים - שמירה על משקל תקין, הקטנת הצריכה של מלח, הפסקת העישון וצמצום בצריכת משקאות אלכוהוליים. ממצאים מחקריים מצביעים על האפשרות, כי למינרלים נפוצים, כמו אשלגן, סידן ומגנזיום, יש תפקיד בהורדת לחץ הדם. יתר לחץ דם לרוב אין לו סימפטומים נלווים, אם כי יש אנשים הסובלים מכאבי ראש על רקע זה. אם לא מטפלים ביתר לחץ הדם, הוא עלול לגרום לסיבוכים ואף למוות. לחץ הדם הינו אחת המחלות השכיחות והנפוצות ביותר בארצות המערב ובכלל זה ישראל (הצועדת בעקבות ארה"ב). אבחנת המחלה נקבעת כאשר ערך לחץ הדם הסיסטולי הוא מעל 140 מ"מ כספית ו/או כאשר הערך הדיאסטולי מעל 90 מ"מ כספית, לפחות ב-3 מדידות נפרדות (בהפרדה של שבוע).ברפואה המשלימה יש חשיבות רבה להרגלי תזונה בעיקר אצל ילדים הנה דוגמא.
לפני כחצי שנה פנתה אלי אישה עם בנה וסיפרה כי הבן שלה בן 18 לפני גיוס לצבא מקבל כדורים להורדת לחץ דם, שאלתי אותם שאלות רבות, כמו מה הבן אוכל, מה עושה במשך היום, איזה פעילות ספורט הוא עושה, ולא הגעתי למסקנה מדוע הבן סובל מחץ דם גבוה. רגע לפני סיום השאלות הבן מוציא מהתיק פחית קולה ושותה להנאתו, שאלתי את הבן כמה פעמים ביום אתה שותה קולה? תשובת האימא הייתה הבן שלי שותה רק קולה לפני שהוא הולך לישון מניח בקבוק ליד המיתה, ובבוקר כשהוא מתעורר לפני שהוא שוטף פנים שותה קולה, ביקשתי מהבן להפסיק עם ההרגל הזה או להפחית ב50% את השתייה כי יתכן כי זה הגורם העיקרי ליתר לחץ הדם, ואכן לאחר כחודש לחץ הדם כבר הייה כמעט מאוזן.
במשקאות בעוגיות בשוקולדים ובקפה, יש חומר שנקרא קפאין בכמות קטנה, אך צריכת חומר זה בכמויות גדולות יכולות להזיק ולהשפיע על לחץ הדם ע"י הגברת פעילות הלב,בכך שהוא גורם לשאיבה יותר של הדם ואת תפוקת הלב.הרעלת קפאין הם חוסר מנוחה,עצבנות,התרגשות ,הטלת שתן מרובה, נדודי שינה, פגיעה בזיכרון, ובעיות עיכול.
חומר נוסף שמעלה את לחץ הדם הוא מלח, אתם בטח מכירים את האנשים לפני שהם מתחילים לאכול הם מוסיפים כמות גדולה של מלח באוכל, המלח כשמו מנפח וגורם לאגירת נוזלים וללחץ דם מוגבר. הדרך להורדת יתר לחץ דם ע"י תזונה עתירת אשלגן ודלת נתרן כמו ברוקולי, מיץ רימונים, אוכמניות, דגים עם אומגה 3, בטטות, פטרוזיליה, גזר, תרד, אבוקדו ,סלק, קולורבי, פפאיה, עגבנייה פעמיים ביום בבוקר לפני השתייה  ובערב לפני השינה, בננה פעמיים ביום בין הארוחות,שתייה תה מעלי זית פעמיים ביום, ויטמינים נוספים קיו 10
 טיפ השבוע: תמצית רסקיו טבעית חובה בכול בית מסייעת במקרים של חרדות, מועקה דיכאון, וצער, 4 טיפות מתחת ללשון 3 פעמים ביום.
  
במקרה של מחלה יש להיוועץ עם הרופא המטפל.
חיים אוחנה נטורופת אירידיולוג מאבחן ומטפל ברפואה משלימה. לייעוץ או שאלות
050-6898967
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מחלת הסוכרת.
 
סכרת היא אחת המחלות המסוכנות של העולם המודרני, בישראל כ 600 אלף חולי סכרת ועוד כ 500 אלף במעמד של סכרת גבולית או טרום סכרת או השמנת יתר, בשנים האחרונות יש עליה של 20% במחלה.רוב הציבור אינו מודע לאפשרות של בלימת המחלה ומניעתה, ורוב הציבור אינו יודע עד כמה יש קשר הדוק בין אורח החיים,תזונה נכונה למחלה. הרפואה המקובלת מכריזה על הסוכרת כעל חשוכת מרפא. למרות זאת הרפואה הטבעית מסוגלת להחזיר את הלבלב לפעילות תקינה וזאת ע"י מעבר לתזונה נכונה ולתוספות משלימות. אם כן מה היא מחלת הסוכרת? הפרעה כרונית של חילוף חומרים בעיקר של פחמימות, בזמן אכילת מזון עם סוכר הוא מתפרק במערכת העיכול ומגיע אל זרם הדם רמת הסוכר עולה, אוטומטית יש הוראה טבעית ללבלב לייצר אינסולין כדי שיפגוש בסוכר ויכניס אותו אל התאים כך רמת הסוכר יורדת, זהו מנגנון טבעי ששומר על איזון, אך בסוכרת מנגנון זה אינו פועל כסדרו משתי סיבות עיקריות: האחת ירידה בייצור אינסולין בלבלב,והשנייה ירידה ביכולת הגוף לנצל את האינסולין כראוי. 2 סוגים. 1 סוכרת נעורים עד גיל 40 הלבלב אינו מייצר מספיק אינסולין, סוכרת סוג 2 המכונה גם סוכרת מבוגרים הלבלב מייצר אינסולין אך אינו מספיק או שאינו פועל באופן תקין, יש קושי להכניס את הסוכר לתאים. הערך התקין בבדיקות דם 110-75 מג'% .
ברפואה הטבעית או המשלימה יש חשיבות רבה לטפל באנשים עוד לפני ערכים גבוהים של סוכר גבוה בדם, כמו חוסר איזון בין הגוף לנפש, פחד, חרדות,עצבות דיכאון כל אלה ידועים כגורמים עיקריים לפגיעה בתפקוד הלבלב, טיפול בעודף משקל שיכול להוביל לעליות גבוהות של כולסטרול, שומנים, לחץ דם גבוה ועוד... באבחון אירדיולוגי בקשתית העין רואים במדויק את השינויים בחילוף חומרים של הסוכרים בגוף ועל כך מזהירים מראש את המטופל במידה ויש סוכר גבוה, מציעים טיפול טבעי משלים בויטמינים, צמחי מרפא ,תמציות פרחי באך, תוספי תזונה, ויטמין E, B’ COMPLEX, תמצית זרעי ענבים, פורמולה מצמח ג'ימנמה, שתפקידם לעודד את הלבלב להפריש אינסולין ולהפוך את הסוכר לאנרגייה בגוף. בתזונה  נמליץ על מזונות מחזקי לבלב כמו ירקות שורש, שום, בצל, ארטישוק ירושלמי, תפוחי אדמה, לפת,וצנון.  המלצה על סיבים תזונתיים, אורז מלא שיבולת שועל, קינואה. הנבטה: חלבה, מש, חיטה מלאה, ועדשים. מוצרי חלב: רק גבינות וחלב עזים. הימנעות ממזונות: סוכר לבן,מטוגנים,מאפים,בשר שמן,קופאין,מלח,מזונות משומרים,מתוקים, ומוצרי חלב. פעילות ספורט חובה 4 פעמים בשבוע במשך 40 דקות, שתייה: 12 כוסות מים ביום.
 בנוסף יש  להתאים תפריט תזונה לכל אחד באופן אישי בהתאם לגילו ולמצב בריאותו במיוחד אצל אנשים עם עודף משקל שהם בסיכון גבוה לפתח מחלות של כולסטרול, שומנים ויתר לחץ דם. מחלת הסוכרת היא דלת נפתחת לשאר המחלות ויש להתייחס אליה בכול הרצינות במיוחד אם יש סיכון גנטי במשפחה, עדיין הרפואה המערבית לא מצאה טיפול או תרופה שתרפא את המחלה, הרפואה המשלימה נותנת מענה הולם בטוח ולא מזיק אם רק נשתמש נכון במזון כמו המשפט המפורסם.
הפוך את מזונך לתרופתך, ואת תרופתך למזונך.
טיפ השבוע: אל תהפוך את גופך לפח אשפה, את האוכל שנשאר מיום שבת זרוק לפח ולא לקיבה.
במקרה של מחלה יש להיוועץ עם הרופא המטפל.
חיים אוחנה נטורופת אירידיולוג מאבחן ומטפל ברפואה משלימה. לייעוץ או שאלות
050-6898967
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תזונה במחלת הצליאק.
 
מחלת הצליאק, בעברית כרסת, היא מחלה תורשתית בה הגוף מגיב נגד אחד ממרכיבי הגלוטן הנקרא גליאדין. הגלוטן הוא בעצם סוג של חלבון והוא נמצא בחיטה וכן בדגנים נוספים כמו שעורה, שיפון ושיבולת שועל.
אכילה של גלוטן על ידי חולה צליאק תגרום לתגובה דלקתית בגוף ותעורר את מערכת החיסון לפעול נגד הרירית העוטפת את המעי הדק. הדבר יתבטא בשלל סימפטומים ולא כולם יופיעו במערכת העיכול.אני זוכר כשהיינו ילדים הכנו עפיפונים מעיתונים ובריסטולים באותה התקופה לא היו דבקים מיוחדים כמו שיש היום ולכן היינו לוקחים מים וקמח מערבבים אותם ביחד ומדבקים, לדבק הזה קוראים גלוטן, זה מה שקורה במערכת העיכול הדבק נדבק לדפנות המעי הדק ומונע עיכול של המזון.
הסימפטומים: כאשר חולה צליאק אוכל גלוטן, הגוף מגיב בדרך כלל בשלשול, כאבי בטן, הקאות, בטן נפוחה.  במצבים כרוניים או חמורים יותר, תהיה דלקת ופגיעה של ממש בריריות המצפות את המעי , דבר שיכול לפגוע בספיגת חומרים חיוניים מהמזון. על כן, אנמיה מחוסר ברזל נפוצה מאוד בקרב חולי צליאק וכן גם חוסר במרכיבי תזונה נוספים, שמקורם בתת ספיגה במעי הדק. סימנים נוספים לצליאק יכולים להיות ירידה במשקל, עצירות, נשירת שיער, תפקודי כבד לא תקינים, אפטות בפה, אי סבילות ללקטוז, פגיעה באמייל השן, מחלות חוזרות במערכת הנשימה וכן תופעות התנהגותיות כמו קשיי ריכוז, היפראקטיביות ודיכאון.
לחם נחשב למזון המרכזי בחיינו, ויתור על חיטה הוא אינו עונש כה חמור, כפי שאוליניתן לחשוב. אפשר לטחון מאכלים רבים אחרים לקמח, ולעשות מהם לחם, פסטה, עוגותועוגיות. הרכיב המרכזי הוא גומי קסנטן, המחליפה אתמולקולות הגלוטן הדביקות, ועל ידי כך מתאפשרת הכנת בצק. מאכלים נטולי גלוטן אשרניתן לטחון אותם כוללים אורז, טפיוקה, חיטת בר, תירס וסויה. משתמשם בכמה מסוגי קמחאלה לייצור מסחרי של לחם נטול גלוטן, ולרובם ערך תזונתי דומה לזה של החיטה. הטיפול בצליאק חיזוק העיכול, שריפת רעלים שנגרמו מאוכל לא מעוכל שנכנס למערכת וחיזוק שרירי המעיים.הורדת מזונות כבדים ולא מבושלים מהתפריט כמו לחם, סלטים, תפו"א, בשר אדום. דגש על אוכל מבושל, קל לעיכול ומזין כמו אורז לבן, ירקות מבושלים ומרקים, מרק עוף, עדשי מונג. הורדת מזונות המכילים גלוטן מהתפריט. מזונות בעיתיים תבלינים: עלולים להיות מהולים בקמח, בעיקר תערובות תבלינים, זאת הן לצורך הוזלת עלויות והן על מנת למנוע הידבקות של גרגירי התבלינים זה לזה. מיצוי וניל עם אלכוהול עלול להכיל גלוטן. קמח חיטה (לגבי קמח חיטה ללא גלוטן – מאחר שאין וודאות כי ניתן להוציא את כל הגלוטן מהחיטה, ההמלצה היום היא להימנע מצריכת קמח חיטה ללא גלוטן), כוסמין (spelt) , בורגול, סולת, קוסקוס, סובין חיטה. ופלים, חטיף שלווה, ביסקוויטים, דגני בוקר המכילים חיטה, לחם, פיתות, לחמניות, קרקרים, עוגות, עוגיות, בורקסים, קוואקר, גרנולה, יוגורט גרנולה, מצות שיבולת שועל.מזונות מומלצים ללא גלוטן קמח תפוחי אדמה, קמח אורז, קמח סויה, קמח תירס, עמילן תירס (קורנפלור), קמח חומוס. לחם ודברי מאפה מהקמחים המותרים, פסטה: אטריות אורז, אטריות שעועית, אטריות תפוחי אדמה, וכל סוגי הפסטה המיוחדת . אורז, פצפוצי אורז, פריכיות אורז ללא שיבולת שועל, אטריות אורז. חומוס, עדשים, שעועית, אפונה, פול, סויה, בשר צמחי טהור, סלט חומוס שלגביו יש אישור מהיצרן כי אינו מכיל גלוטן.בשרים: כל הסוגים, טרי או קפוא, לא מעובד. אם מעובד - רק כאלה שלגביהם יש אישור מהיצרן כי אינם מכילים גלוטן.נקניקים ונקניקיות - רק כאלה שלגביהם יש אישור מהיצרן כי אינם מכילים גלוטן.
טיפ השבוע: אם את סובלת מכתמי שמש על העור, עשי לך מנהג למרוח עליהם מיץ לימון. בשימוש לאורך זמן, החומצה הציטרית שבלימון תבהיר את הכתמים, וכן תעשה לעורך פילינג כימי שיסיר תאים מתים  ויחשוף עור צעיר ובהיר יותר.
במקרה של מחלה יש להיוועץ עם הרופא המטפל.
חיים אוחנה נטורופת אירידיולוג מאבחן ומטפל ברפואה משלימה. לייעוץ או שאלות
050-6898967
 
 
 
מחלת קרוהן.
 
80% מהחולים שחולים במחלה בגלל מתח נפשי, עצבנות יתר שמגבירה את רמת החומציות במערכת העיכול פוצעת את דפנות המעיים וגורמת לדלקת קשה ביותר. הסימנים למחלה שלשולים, ירידה במשקל,  גזים נפיחות בבטן, כאבי ובטן קשים לאורך היום.
קרוהן היא דלקת כרונית בדפנות המעיים. המחלה פוגעת במלוא העובי של דופן המעיים. לרוב היא מתפתחת בחלק הנמוך ביותר של המעי הדק המעי הכריך, איליאום ובמעי הגס, אך היא יכולה להופיע בכל חלק של דרכי העיכול, מהפה ועד לפי הטבעת.
בעשרים שנה האחרונים קרוהן נפוץ יותר בעיקר אצל יהודים, ונוטה להופיע במשפחות שיש להן גם היסטוריה של קוליטיס כיבית אך לא רק. הסיבה למחלת קרוהן. המחקרים מתמקדים בשלוש אפשרויות מרכזיות, תפקוד לקוי של המערכת החיסונית, זיהום ותפריט לקוי תזונתי וכמובן הגורם העיקרי לחץ נפשי תמידי שמשפיע על מערכת העיכול. מתבססת על תלונות החולה וצילום המעי הדק שבו נראות לולאות המעי מודלקות ומוצרות. גם TC האבחנה מדגים את היצרות ודלקתיות לולאות המעי. קולונוסקופיה וירטואלית מאפשרת לראות את מצב המעי ואף לקחת דגימות .הטיפול הקונבנציונלי במחלות מעיים דלקתיות:ורטיקוסטרואידים הם ניטלים דרך הפה, רקטלית או דרך הוריד. הם פועלים ע"י דיכוי התגובה החיסונית ובולמים את פעולתם של מתווכים דלקתיים. שימוש ממושך בתכשירים אלה עלול לגרום לדיכוי פעולתה של בלוטת האדרנל,אוסטיאופורוזיס,פרקורטיקוסטרואידים, כיבים, קטרקט, חוסר איזון ברמת הסוכר, ויתר לחץ דם. תרופות לדיכוי מערכת החיסון: הטיפול התרופתי במחלות מעיים דלקתיות כולל גם תרופות המדכאות את מערכת החיסון כגון: 6MP, Cyclosporine, Methotrexate, Tacrolimus, ו-Azathioprine: תרופות אלו מעכבות את פעילותם של לימפוציטים מסוג T ומפחיתות את פעילותם של תאי ההרג. תופעות לוואי שלהן כוללות תחושת נימול, לימפומה, דיכוי מח העצם ופגיעה בתפקוד הכילייתי. תופעות לוואי נוספות הינן סימני רעילות במערכת העצבים.
ברפואה המשלימה, במשך חודש שלם יום יום אורז מלא שמבשלים במשך 8 שעות עד לקבלת עיסה עשירה במינרלים ובוויטמינים רבים שמשקמים את מערכת העיכול, שתייה אך ורק מיץ אלוורה שתכונותיו יעילות בשיקום והתחדשות התאים בגוף, ויטמינים ,ובעיקר חומצה פולית, צמחי מרפא לטיפול בקרוהן, שוש קרח,חותם הזהב,פוליפנדולה-גרניום,חליטת מנטה,קמומיל,בוקיצה,צפורני החתול,ספירולינה,לבונה, לבנדר, אכינציאה צמחים אלו יעילים בגלל שהם אנטי-דלקתיים ובעלי התכונות כמו  פעילות אסטרינג'נטית, מכווצת רקמה צמחים מכילים טנינים, העוזרים בריפוי מהיר של הרקמה המודלקת.• צמחים אנטי-אלרגיים.• צמחים אנטי ספטיים, שכן יתכן זיהום פטרייתי או חיידקי איזון הפלורה וגורם להתפרצות של מחלת קרוהן. צמחים מוצילגיים, מסככי מערכת העיכול ומגן על הרירית הפגועה.
הימנעות
 ממזונות פלפל,חצילים,תפוחי אדמה,קופאין,קטניות,פיצוחים,מזון מטוגן, אלכוהול,שוקולד,בצים,משקה מוגז, סוכר לבן,קמח לבן,אורז לבן.
טיפ השבוע: סודה לשתייה חצי כפית בחצי כוס מים יעילה מאוד להלבנת השיניים.
במקרה של מחלה יש להיוועץ עם הרופא המטפל.
 חיים אוחנה נטורופת אירידיולוג מאבחן ומטפל ברפואה משלימה. לייעוץ וטיפול 
050-6898967
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
מניעת מחלות לב.
 
אם אין לך כולסטרול גבוה, לחץ דם גבוה, סכרת, לא מעשן,עודף שומן, יש סיכויים שלא יהיו לך מחלות לב,אבל אם אתה עצבני מאוד ולא מקפיד על תזונה בריאה אתה בדרך למחלות לב.
הלב הוא שריר כגודל אגרוף. אבר שמסוגל לבצע את העבודה הקשה ביותר של שאיבת 6,000 עד 8,000 ליטר דם ליממה. מתכווץ כ-70 פעם לדקה במנוחה וכ-100,000 פעם במשך היממה. הלב מזרים את הדם המחומצן לכלי הדם של הגוף, מקבל את הדם הורידי מהגוף אל הפרוזדור הימני, הדם מוזרם לחדר הימני ומשם מועבר לריאות לחמצון. הדם המחומצן חוזר דרך הפרוזדור השמאלי אל החדר השמאלי ומשם מוחזר אל הגוף.
מערכת העורקים מספקת את הדם לדפנות הלב. תקינות תפקודם מאפשרת אספקת דם מחומצן בשעת הדרישה, לשריר הלב.תזונה עתירת שומנים פשוטים יכולה לפגוע בכלי הדם של הלב ולגרום לטרשת עורקים
כלומר היצרות דפנות העורקים ע"י שינויים במבנה כתוצאה מהצטברותם של שומנים. זה יגרום להפרעה בזרימת הדם בתוך העורקים. ולכן יסבול האדם מתעוקת הלב שבאה לידי ביטוי בכאב אופייני המופיע בעיקר בשעת ביצוע מאמץ גופני, בקיצור חשיבות רבה לטפל בלב כמו שמטפלים במכונית,טיפולים    תקופתיים,תחזוקה ועוד.. צרפת בין המקומות האחרונים של מחלות לב וכלי דם, התרבות ואורח החיים שלהם שונה מאוד מתרבות החיים של הישראלים, דוגמא: הצרפתים אוכלים ארוחות קטנות, מאכלי ים שעשירים באומגה 3, יין אדום בארוחה, אוכלים בנחת בהנאה, ולאט.מתחים לחצים נפשיים, עצבנות  בבית ובעבודה מגדילים אתהסיכון לחלות במחלת לב.בדרך כלל אנשים אומרים לך אל תיקח ללב, אם היינו יודעים בוודאות כי בזמן שאנחנו מתעצבנים על אחרים התוצאה שהכעס פוגע בנו קודם אז בספק אם בכלל היינו מתעצבנים.
זאת אומרת שיש קשר הדוק בין הגוף והנפש.ברפואה הטבעית אני ממליץ קודם על שקט נפשי,צחוק ומצב רוח טוב
    הצחוק ומצב הרוח מגבירים את ייצור האימונוגלובולין ברוק ובדם, ומחזק את
    החומרים שמעכבים התרבות תאים סרטניים.
    הצחוק גם מגביר את ייצור ההורמונים. מניעה של כולסטרול,שומנים בדם, לחץ דם גבוה, פעילות ספורט חובה 4
פעמים בשבוע לחיזוק שריר הלב, בתזונה אגוזי ברזיל , אורז חום מלא מסייע לאזן את רמות הסוכר בדם ומכיל סיבים תזונתיים, הברוקולי הוא מלך הירקות: הסולפורפיין, פיטוכימיקל שהוא מכיל, עשוי לסייע במניעת צמיחה של גידולים סרטניים. לא מעט מחקרים מצאו כי הברוקולי מכיל ניגדי חימצון המסייעים במניעת סוגים שונים של מחלות לב וסרטן. זרעי הפשתן החומים עשירים בסיבים,חיטה מלאה, שמן דגים פוליקוזנול, עוזרר, גינקו בילובה, והכי חשוב חצי כוס יין אדום -   Q10-B6 תמצית זרעי ענבים, ויטמין
בארוחה.
טיפ השבוע: של תאכל תפוח ותן לרופא לנוח.
 
במקרה של מחלה יש להיוועץ עם הרופא המטפל.
חיים אוחנה נטורופת אירידיולוג מאבחן ומטפל ברפואה משלימה. לייעוץ או שאלות
050-6898967
 

 
מניעת מחלות סרטן.
 
למה לחכות למחלה אם אפשר למנוע. רוב האנשים אינם מדברים על המחלה בגלוי אנשים אומרים הוא קיבל את המחלה ההיא, הוא חולה במחלה, יש לו את המחלה, כל מיני סימנים העיקר לא להוציא מהפה את המילה מחלת הסרטן. סוגים רבים יש למחלה.אחד הנושאים שאני רוצה לכתוב הוא הגורם העיקרי למחלת הסרטן.
בגוף האדם יש מיליונים של תאים שבונים את הגוף תאים אלה מתים בכול יום ומתחדשים בכול יום, ניקח תא כזה ונבדוק את עבודתו אך לפני כן אני רוצה לתת דוגמא: כשחותכים תפוח עץ לשניים אם לא אוכלים אותו מיד צבעו של התפוח נהפך לשחור, לזה קוראים חמצון התא, כך קורה בגוף האדם, נחזור אל התא בגוף, דמיינו כי התא הוא כמו אח שמחמם את הבית ומידי פעם עפים גיצים אל השטיח שנמצא ליד האח כל גיץ כזה גורם לשריפת השטיח עובר יום, חודש, שנה ואחרי עשר שנים מה מתקבל מהשטיח? אפר, אבל יש נוגדי חמצון שמנקים ודואגים כי השטיח יישאר כל הזמן נקי וללא נזקים להם קוראים אנטי אוקסידנטים ,אלה החומרים שנמצאים בעיקר בפירות וירקות אי צריכה קבועה יומית תגרום לכך שלא יהיה מי שינקה את השטיח.זה אחד הגורמים למחלת הסרטן אז למה לחכות למחלה אם אפשר למנוע אותה.
המונח מחלת הסרטן מתייחס לקבוצת מחלות קשות,אך ברוב המקרים מחלות אלה אינן סופניות מחלות סרטניות שונות ניתנות כיום לריפוי באופן מוחלט, ובמקרים אחרים ניתן  להאריך את 
 חיי החולה תוך שמירה על איכות חייו. סרטן עשוי להתפתח כמעט בכל הרקמות. בעולם המערבי הוא שכיח במיוחד בשדיים, במעי הגס, בריאות, בסמפונות, בבלוטת הערמונית ובקיבה.
השפעת התזונה על מחלת הסרטן חזקה יותר אפילו מהשפעת העישון
התזונה נחשבת כבר שנים רבות לגורם הסביבתי החזק ביותר בהקשר למחלת הסרטן,
מכיוון שכולנו חשופים מרגע לידתנו ועד מותנו למזון המכיל חומרים רבים מועילים ומזיקים, החשיפה המצטברת שלהם היא עצומה.
משקל עודף נמצא קשור לתחלואה מוגברת של סרטן הקולון (המעי הגס), סרטן השד, סרטן האנדומטריום (הקרום הרירי המרפד את פנים הרחם), הכליות, שלפוחית השתן ואולי גם סרטן השחלות.
ההמלצה למניעת סרטן היא שמירה על משקל גוף תקין, הימנעות מגורמים המעלים רמות אינסולין, כמו עודפי פחמימות פשוטות ספגטי קמח לבן. ושומנים פשוטים.
פירות וירקות מכילים מגוון פיטוכימיקלים (החומרים הצובעים את הצמח), המסוגלים לעודד פעילות של אנזימים בגוף, המפרקים רעלנים מסוכנים. למשל, ירקות ממשפחת המצליבים, כמו כרוב, כרובית, ברוקולי ושום. אנשים עם פעילות אנזים גבוהה יהיו מוגנים יותר בהשפעת הפירות והירקות.
הם גם מכילים מגוון חומרים בעלי יכולת נוגדת חמצון, היכולים להילחם בגורמים מזיקים ומעודדי מחלות כמו סרטן ומחלות לב.
ההמלצה היא לצרוך לפחות 5 פירות וירקות ליום, מכל גווני הצבע ולהרבות ככל האפשר בצריכת מוצרי מזון "מלאים" שלא עברו ליטוש, כמו אורז מלא, חיטה מלאה.
העגבנייה צועדת במפתיע בראש המאכלים המומלצים. המרכיב בעגבנייה נקרא ליקופן והוא נוגד חמצון יעיל ביותר, יין, וענבים נכתב עליהם רבות בעקבות פולי פנולים שהם נוגדי חמצון
 
דג סלומון עשיר בחומצת שומן אומגה- 3. לחומצה זו השפעה טובה על שומני הדם. ואגוזי מלך עם אוכמניות.
טיפ השבוע: בתקופה זו אפשר לקנות בשווקים תירס טרי מתחת לקליפתו יש שערות שאותם ניתן לשתות אותם כמו תה, תכונותיהם מנקים את כלי הדם ומשחררים חסימות.
 
במקרה של מחלה יש להיוועץ עם הרופא המטפל.
חיים אוחנה נטורופת  אירידיולוג מאבחן ומטפל ברפואה משלימה. לייעוץ וטיפול
 050-6898967
 
 


 
מניעת שבץ מוחי.
 
אדם לא מתעורר בבוקר ופתאום מקבל שבץ מוחי יש תהליכים מקדימים הרבה לפני כמו שינוי טעם בפה, חוסר זיכרון בפרטים קטנים,שינוי בהתנהגות,בדיבור משפטים לא ברורים, כאבי רגליים,ועייפות יתר. גורמי סיכון, לחץ דם עומד בראש רשימת הסיכונים לשבץ מוחי, לפני גורמים כמו רמת שומנים גבוהה בדם, עישון, וסוכרת. אם אין מטפלים בתופעה כראוי, יסבלו דפנות כלי הדם מעומס ומטראומה, ויובילו ליצירת קרישים או לדימום בתוך כלי הדם. חלק ניכר ממקרי השבץ המוחי מתרחשים דווקא ביתר לחץ דם קל עד בינוני.מהו שבץ מוחי? מוות פתאומי של תאי מוח, כאשר חסימה או קרע בכלי הדם פוגעים באספקת הדם למוח. השבץ הטיפוסי הוא יצירה של קריש בכלי דם קטן במוח,שהוצר במשך חודשים, שנים כתוצאה מיתר לחץ דם. ההמלצה שלי קודם לטפל בלחץ דם גבוה הורדת שומנים, וכולסטרול, העץ זית הקרוב אליכם לקטוף 10 עלים לשים בכוס מים חמים ולשתות 3 פעמים ביום תרופה טבעית זמינה בכול מקום מצוינת לטיהור הגוף וכלי דם.
שבץ מוחי קרוי גם אירוע מוחי הוא מוות של רקמת המוח, אוטם מוחי, הנובע מאי זרימת דם ומזרימת חמצן לא מספקת למוח. שבץ יכול להיות איסכמי או מדמם, כלומר או מסתימה של כלי דם או מהתפוצצות שלו. שבץ איסכמי יכול להתרחש בכל נקודה של כלי הדם במוח. הגורמים הישירים לשבץ הם מגוונים אבל בבסיס כולם עומד תהליך טרשת העורקים והצטברות של חומרי פסולת על דופן העורקים. במקרים אחרים יכולים להיווצר קרישים ותסחיפים שסותמים את אחד העורקים וגורמים לשבץ. מגיל 40 יש לערוך מדי חצי שנה בדיקת דם לבחינת רמת השומנים בדם ובדיקת לחץ דם. יש לשמור על ערכים תקינים באמצעות הפחתת כמות המלח במזון, פעילות ספורטיבית, וכאשר לחץ הדם אינו מאוזן, חשוב  טיפול תרופתי, וזאת על מנת למנוע התפוצצות של כלי דם ודימום תוך מוחי, בדיקה דם לבחינת לרמת ההומוציסטאין בגוף יתר הומוציסטאין מגביר את טרשת העורקים,מסייע להיווצרות מצב קרישות והוא רעלני מאוד לתאי האנדוטל החיוניים לתפקוד תקין. לכן רצוי ליטול כמוסות המכילות ויטמינים וכן חומצה פולית יעילים בהפחתת רמת ההומוציסטאין.
 כידוע, תזונה נכונה מספקת ויטמינים מינרלים וחומצות שומן הכרחיות, שהגוף אינו מייצר, ואותן הוא אמור לקבל מהמזון. אלה מחזקים את הגוף, ומגנים עליו מפני מחלות, יש להימנע משומנים רווים, כולסטרול, שומן טראנס, צבע מאכל, חומרים משמרים, מונוסודיום גלוטומט וכו. סוקרטס, רופא ופילוסוף יווני ידוע, אמר כבר לפני אלפי שנים: "יהיו מזונותיך תרופותיך ותרופותיך מזונותיך". במילים פשוטות במקום ליטול תרופות, הקפידו על תזונה בריאה. זו תרפא את הגוף שלכם ותגן עליו מפני מחלות.
טיפ השבוע: ביצה מומלץ למי שסובל מכולסטרול, בחלמון(הצהוב)יש חומר שנקרא לציטין שמוריד את הכולסטרול הרע בתנאי שאוכלים ביצה רכה או עין כאשר החלמון לא יבש.
במקרה של מחלה יש להיוועץ עם הרופא המטפל.
חיים אוחנה נטורופת אירידיולוג מאבחן ומטפל ברפואה משלימה. לייעוץ או שאלות
 050-6898967
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
מערכת החיסון.
 
לפי חוקי הטבע האדמה בתקופת האביב חזקה ובשלה יותר, וזאת בגלל הגשמים והשלגים שעשירים במינרלים שמדשנים את האדמה, זו תקופה שהאדמה פורייה מאוד יש פריחה, גידולים, צמיחה, וחיזוק העצים, כך גם האדם צריך באביב ויטמינים מינרלים ותוספי מזון צמחי מרפא שמחזקים את הגוף. אנשים שמערכת החיסון שלהם חלשה ימשיכו לחלות כשיש שינוי במזג האויר מחום לקור וההפך, ויגרום לשפעת צינון, חום ועוד...מערכת החיסון היא המורכבת ביותר מבין מערכות הגוף ומורכבת מאברים לימפטיים, (טחול, תימוס, שקדים, קשרי לימפה ) מתאי דם לבנים ועוד, המגנים על הגוף מפולשים זרים כמו חיידקים, וירוסים פטריות ופרזיטים. פגיעה במערכת החיסון נגרמת בגלל תזונה לא מאוזנת ומתועשת: חוסר שיגרה בארוחות, צום, שומן טרנס, חומרים משמרים, משפרי טעם, צבעי מאכל, אוכל מטוגן, שמן שעובר תהליכי חימום וסינון , עודפי סוכר וחטיפים. מתחים רגשיים כעס, עצב, פחד,סטרס עישון ואלכוהול אוויר מזוהם מים מזוהמים.רופאים ברפואה הטבעית מאשימים יותר את התזונה המודרנית ה"ריקה" כמקור למחלות שונות, שחלקן הפכו למגיפה. אחת הדוגמאות המובהקות לכך היא מחלת הסוכרת מסוג 2, המתפתחת כמעט תמיד בגלל תזונה לקויה. לאורך דורות רבים נחשבה הסוכרת מהסוג הזה למחלה של מבוגרים ואילו כיום גם ילדים, בני נוער וצעירים לוקים בה. במצב רוח רע, בעת כעס, אירועים קשים, פרידות וכדומה, יש נטייה לחלות ביתר קלות. ואילו במצב רוח מרומם, התנגדות הגוף למחלות עולה דוגמא הרמב"םלתאי מערכת החיסון משפרים את פעילותה, והתנגדותה למחלות. חומר נוסף בשם פנילאתיל אמין, נותן גם הוא הרגשה של התרוממות הרוח. יש הוכחות מדעיות לכך שכשנשברתרוחנו, אנו חולים יותר, ואפשר לומר שאומללות מזמנת מחלות. כיום יודעים שצחוק מעלה את רמת הכדוריות הלבנות בגוף., אותם כדוריות שנלחמות בגורמי מחלה ואחראיות לתפקוד תקין במערכת חיסון, מצב רוח רע גורםלהפרשת עודפי קורטיזון המוכר כאחד החומרים שמדכא את מערכת החיסון במילים אחרות, מחשבותינו משנות את המצב הביו-כימי של הגוף ואת תפקודיו. מזונות המועילים לתמיכה וחיזוק מערכת החיסון: סיבים תזונתיים- תורמת לפינוי וניקוי מערכת העיכול וספיחת פסולת,מקורות במזון:פירות וירקות, דגנים מלאים- (אורז מלא, דוחן, שיבולת שועל וכו') (קטניות חומוס, אפונה שעועית עדשים' סויה).כרוב חמוץ, מלפפון חמוץ יין אדום,פלבנונים- מצויים בפרי-הדר: אשכוליות, תפוזים,לימונים,ענבים,חשוב ליטול פרוביוטיקה בקפסולות לאחר כל טיפול באנטיביוטיקה שכן האנטיביוטיקה קוטלת גם את החיידקים הטובים לנו ובכך מחלישה את חוסן הגוף.סילניום-הוא מינרל חשוב, ממנו הגוף זקוק לכמות זעומה המספקת הגנה נגד גדול של מחלות סרטן תפקידו- הגנה וחיזוק מערכת החיסון  ואחד הדברים שאנשים לא מתייחסים שמירה קפדנית על היגיינת הפה.והיפוקרטס, גדולי הרופאים בהיסטוריה, שיבחו את הצחוק צחוק חופשי מכל הלב ללא מעצורים, כיום ידוע כי במערכת העצבים מופרשים חומרים אנדורפינים (מהחומרים המופרשים כשאנו מאושרים ושבעי רצון), הנקשרים
טיפ השבוע: הדבש הוא אחד ממחסלי החיידקים הטובים הקיימים בטבע ומתפקד כאנטיביוטיקה טבעית .
במקרה של מחלה יש להיוועץ עם הרופא המטפל.
חיים אוחנה נטורופת אירידיולוג מאבחן ומטפל ברפואה משלימה. לייעוץ או שאלות
 050-6898967
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מערכת העיכול.
 
בזכותה אנשים בריאים ובגללה אנשים חולים. רוב המחלות מתחילות במערכת העיכול והכול כמובן בגלל
תזונה עתירת שומנים, דלת סיבים, חוסר ויטמינים, חוסר איזון בארוחות ועוד.. עד לפני כ20  שנה איכות הבשר הייתה טובה ללא חומרים משמרים, וללא צבעי מאכל,אנשים אכלו בשר בכמויות ולא הייה להם                       ערכו הייה שווה 80% כיום בקושי 20%, גם הירקות והפירות ערכםB12 כולסטרול ושומנים, דוגמא ויטמין
הייה גבוה ואיכותי. מערכת העיכול אינה יודעת מה טוב ומה רע מקבלת הכול מקסימום שעה לאחר הארוחה מרגישים כאבי בטן, או התפתחות של מחלה. אם כן מה היא מערכת עיכול שגורמת למחלות רבות כל כך? צינור שמתחיל מהפה ומסתיים בפי הטבעת באורך של 6-8 מטר, אחת המערכות הרגישות ביותר בגוף, ונמנית בין המערכות שגם עובדות הכי קשה. אחוז מאוד גבוה מהאוכלוסייה סובל מבעיית עיכול כזו או אחרת, ובמקרים רבים לרפואה אין מענה טיפולי. מערכת העיכול מורכבת מאיברים נוספים כגון הכבד, כיס מרה, לבלב, שיחד עם הקיבה והמעי על כל חלקיו, אמורים לתפקד באופן הרמוני ותקין. כאשר אין הרמוניה בתפקוד בין חלקי מערכת העיכול השונים, כאשר הם אינם מתפקדים בעיתוי הנכון נוצרות מחלות רבות כמו כאבי בטן ,בעיות ספיגה,היפוכלורידריה (תת חומציות),קרוהן, קולייטיס (IBD),קנדידה,תסמונת המעי הרגיז (IBS),שלשולים,עצירות,גזים, נפיחות בבטן,אולקוס,צרבות,חיידק ההליקובקטר פילורי,תולעי מעיים, טפילים, טחורים ועוד..תהליך העיכול מתחיל, בפה, מתרחש גם פירוק מכני וגם פירוק כימי וגם הוספתנוזלים. הפירוק המכני מתבצע על ידי השיניים. הפירוק הכימי מתבצע על ידי אנזיםהמצוי ברוק לעיסה מרובה של המזון בפה מקלה על הפירוק בקיבה, המזון נבלע ומגיע לושט. הוא מועבר לקיבה ושם נמשך הפירוק המכני והפירוק הכימי של הבלילה. בהמשך עובר המזון שמרקמו כעת הוא דייסתי לחלק הראשון של המעי הדק – התריסריון ושםמתבצע פירוק כימי של כל מרכיבי המזון ומתחילה ספיגה שלהם דרך דפנות המעי אל צינורותהדם והלימפה. החלק הנוסף מגיע אל המעי הגס ומועבר אל פי הטבעת.מערכת העיכול משפיעה גם על מצב נפשי ויכולה לגרום למחלות נוספות מעבר לעיכול, מטופל שהגיע אלי בעקבות מצב הביטחון וירי הקסאמים שהשפיע עליו וגרם לחרדות, שאלתי אותו שאלות בכיוון של העיכול מה הוא אוכל, שעות אכילה וכו.. הוא התפלא מדוע אני שואל שאלות שלא קשורות לבעייתו, בסוף הבנתי כי הוא סובל מעצירות , אם כן מה הקשר? כשאין פינוי של פסולת המזון מהגוף נוצרים רעלים רבים שמועברים אל זרם הדם מגיעים אל המוח ומשפעים על מצב נפשי וחוסר איזון, מצב זה גורם לחרדות דיכאון ועצבנות יתר. גם מצב הפוך חוסר שקט נפשי  גורם לעצירות. ברפואה המערבית כשיש איבחון של מחלה בעיכול מיד נותנים כדורים שמפחיתים חומציות ומטפלים בכאב אך לא מתייחסים לשיקום המערכת ,אנשים רבים צורכים כמויות גדולות של תרופות מכל הסוגים במשך שנים, ולרוב זה לא מצליח. הרגלי אכילה חשובים לא פחות, ולעיתים אף יותר מסוג המזון שאנו אוכלים. להלן כמה עקרונות יסוד: לאכול בנחת– האכילה היא פעולה רגועה, שיש בה הנאה, לעיסה מספקת של המזון– תהליך העיכול מתחיל בפה, בהפרשה של אנזימים ברוק, ובראשם העמילאז, אכילה מאוזנת לאורך היום– עדיף לאכול ארוחות קטנות,מה כן לאכול , אכילה רבה של ירקות הירקות הם ממקורות המזון הטובים והמומלצים. כדאי לאכול סוגים שונים של ירקות, ובצבעים שונים, אכילה מבוקרת של פירות טריים כוללים ויטמינים ומינרלים, ונחשבים למזון בריאות ראשון, צריכה מוגברת של קטניות– עדשים, מאש, אזוקי (שעועית אדומה), סויה, חומוס, שעועית לבנה, שחורה, וכו'. הקטניות הן מזון עשיר בחלבון, במינרלים ובויטמנים, דגנים מלאים כמו אורז מלא, קינואה, שיבולת שועל, שעורה, דוחן וכוסמת טובים מאוד לחיזוק, סיבים תזונתיים חשובים לגוף, עוזרים בניקוי מערכת העיכול ובספיחת רעלים ומשפרים את תנועת המעיים, חלבון מהחי– כדאי לצרוך מעט חלבון מהחי הבשר מומלץ עדיף בשר הודו אדום, שהוא עשיר יחסית בברזל וויטמינים מקבוצת B. בשר עוף, לדוגמא, הוא עני יחסית במרכיבים הללו. ממה להימנע ממזונות שומניים, מוצרי חלב על פי רוב קשים לעיכול וגורמים ללחות ולחולשה, סוכרים ופחמימות פשוטות- הטעם המתוק, כשהוא נצרך בכמות רבה, מחליש את הגוף וגורם להצטברות לחות בגוף, פירות טרופיים ושעירים– הפירות הטרופיים גורמים להצטברות ליחה, והם מחלישים את מערכת העיכול. הפירות שכדאי להימנע הם מנגו, אנונה, אננס ופירות שעירים (כמו אפרסק וקיווי). ג'אנק פוד, ומזון שמכיל הרבה צבעי מאכל וחומרים משמרים.מומלץ על ויטמינים: כמו B ,E,C,פרוביוטיקה.
והכי חשוב תהייה בריא בשביל לאכול ותאכל בשביל להיות בריא.
טיפ השבוע. בספר הרמב"ם כתוב אדם צריך לאכול בבוקר כמו מלך, בצהריים כמו נסיך,ובערב כמו עני.
במקרה של מחלה יש להיוועץ עם הרופא המטפל.
חיים אוחנה נטורופת אירידיולוג מאבחן ומטפל ברפואה משלימה. לייעוץ או שאלות
 050-6898967
 
 
נדודי שינה.
 
 
 
שינה טובה אינה מותרות, זהו צורך בסיסי שבלעדיו לא ייתכנו חיים, ואם מקבלים מעט מדי ממנה – נפגעת איכות החיים.  כמעט כל אדם נתקל בבעיות בשנת הלילה שלו בשלב זה או אחר של חייו. לעיתים נגרמים נדודי שינה באופן זמני וחולף בעקבות אירוע חד פעמי או יעפת (ג'ט לג), אך בחלק מהמקרים מדובר בנדודי שינה כרוניים. במצב זה חווים קושי להירדם או מתעוררים כל לילה לאחר שעות ספורות של שינה מבלי שיכולים לחזור לישון.
קיימות סיבות רבות לנדודי שינה, אך מחקרים הוכיחו, כי שינויים בתזונה יכולים לשפר את המצב. לכן, כדאי לכל מי שמתהפך על המיטה לבדוק אם הדרך לארץ החלומות  עוברת במטבח שלו. מי שלא חווה מעולם בעיות שינה לא יכול להבין איזה סבל עוברים במצב הזה ואיך זה משפיע על כל אורח החיים.
הגורמים העיקריים:מתח נפשי וחרדה, הזדקנות, חומרים סטימולנטים (מעוררים) דוגמת קפאין, תרופות מכייחות למערת הנשימה, תרופות לבלוטת התריס, סוכר לבן, הפרעות עיכול, ותזונה לקויה. כאבים, b12 אלכוהול, חוסר פעילות גופנית, שינויים הורמונאליים – גיל המעבר חסר וברזל.
ההמלצה שלי אדם שמתעורר באמצע הלילה ללא שום סיבה, זאת אומרת שהוא מקבל איתות מהגוף שמודיע לו על חסר של סרוטונין מלטונין במוח ולכן במקום לשכנע את עצמו להמשיך לישון לקום מהמיטה לאכול מזון שמזין את פעילות המוח כמו בננה, עגבנייה, ושיבולת שועל.
כמה מילים על חשיבותו של הורמון זה, מלטונין הוא הורמון אשר קשור בהסדרת מצב הרוח והשינה. כאשר מחשיך בחוץ, רמות מלטונין עולות. מלטונין נוצר מסרוטונין ומופק מבלוטת האצטרובל במוח, ולכן ככל שרמות המלטונין עולות, כך יורדות רמות הסרוטונין. לכן ניתן להסביר בעיות שינה אצל אנשים בעלי רמות נמוכות מדי של סרוטונין (למשל, אנשים אשר סובלים מדיכאון). תזונה לקויה משפיעה רבות על השינה כאשר המעי גדוש בפסולת הרעלים מתפזרים ומזהמים את כל מערכת הגוף.המעי הגס אחראי לכ 80% מכל המחלות הקריטיות, מזון שאינו מעוכל תוסס ומרקיב כאשר הוא נשאר במעי יותר מיום וכאשר פסולת תוססת זו מתערבבת עם מיצי המרה של הגוף ויכול להתפתח גורם  מסרטן במעי הגס או בפי הטבעת, פסולת זו יכולה להדבק במעי ולהגיע למשקל של כ 8 קילו ואז במערכת העיכול לא תתבצע ספיגה של חומרים שמזינים את המוח דבר אשר ישפיע על איכות השינה.כמות השינה הדרושה משתנה מאדם צריך 7-8 שעות שינה, (נשים צריכות יותר שעות שינה מגברים). בעזרת תזונה מעלים את רמות הסרוטונין במוח ובכך מסייעים להירדמות.
הפחמימות משחקות כאן תפקיד חשוב מאחר והן (על ידי התפרקות לגלוקוז) יכולות בעצם להביא את חומצת האמינו טריפטופן לחדור אל תוך המוח ולהפוך לסרוטונין. ניתן לקבל טריפטופאן ממזונות כמו : שיבולת שועל, חיטה מלאה ונבט חיטה, קשיו (אגוז), אבוקדו, בננות, בטטות, סויה, בבשר בקר, בשר הודו, דגים (בעיקר ממים עמוקים). פעילות גופנית מסייעת להרדם מהר יותר,להיות שלווים יותר ומוטרדים פחות,שימו לב לא לעסוק בפעילות ספורט סמוך לשינה (במרווח של 3 שעות לפחות. צמחי מרפא שמסייעים בהרגעת פעילות יתר של המוח פסיפלורה, ולריאן.
טיפ השבוע:רימון, על מנת להפיק את מרב הויטמינים של הרימון רצוי לסחוט ולשתות בטמפ' החדר יעילותו תורמת מניעת שלשול, הרימון מכיל טאנינים מסוג פוליפנולים – חומרים מעכבי חמצון.
לפוליפנולים 2 תכונות עיקריות:.1 מעקבים גדילת תאי סרטן שונים כמו: סרטן השד (שמן גרעיני רימון גורם ליצירת מנגנון הרס עצמי של תאי סרטן שד) סרטן העור,סרטן הערמונית.
2.מניעת טרשת עורקים, זרימת דם תקינה,הורדת רמות כולסטרול(( LDL גבוהות, והורדת לחץ דם.
כל אלה יחד עוזרים למנוע התקף לב ואירועים מוחיים.לרימון ריכוז גבוה של ברזל לכן הוא מסייע לחולי אנמיה.
חיים אוחנה נטורופת אירידיולוג מאבחן ומטפל ברפואה משלימה. לייעוץ או שאלות
 050-6898967
 
 
 
 
  
 
ניקוי כבד ומערכת עיכול.
 
יש לי כבוד מיוחד לכבד. אם הוא הייה יכול לדבר הייה מספר לכם כי משנת 1990 עד שנת 2007 נוספו  כ 135,000 מוצרי מזון מעובדים לקהל הרחב, הייה מספר כמה קשה לנטרל רעלים שמגיעים מהעיכול אל מערכת הדם, הרעלים שבחומרי ניקוי שנספגים דרך העור ומערכת הנשימה, הדאודורנטים שעמוסים באלומיניום שמזיקים למערכת הלימפה,
על כמות הריסוסים בירקות, והרשימה ארוכה. יש קשר הדוק בין מערכת העיכול לכבד ששותף בפירוק המזון בעיכול.עומס יתר של רעלים מאופיין אצל אנשים בעייפות ותשישות לאורך היום. אחד מתפקידיו החשובים לסנן את הרעלים, הפילטר של הגוף, אז אם אתם חושבים כמוני תנו לו כבוד.
לפי הרפואה הסינית הכבד, קשור ליסוד המתכת, והאביב, זה הזמן המתאים ביותר לסילוק רעלים מהגוף ולא אגזים אם אומר שבריאותו של האדם נקבעת על ידי יכולתו של הגוף לסלק רעלים. כל אחד מאתנו נלחם בביליוני יצורים בקטריות, וירוסים, פטריות ופרזיטים אשר קיימים עלינו, בתוכנו ומסביבנו. יצורים אלו עלולים לגרום לזיהומים, להשפיע על ותחושת הנוחות. ברפואה המערבית מכירים בסימנים רבים של מחלות הפרעות בראיה ושמיעה, כאבי ראש, מחלות עור כרוניות, כאבי שרירים ומפרקים מחלות כלי דם, ועד מחלות זיהומיות כמו מונוקלויוזיס כתוצאה מחוסר סילוק רעלנים יעיל של הכבד.
המעי הגס מהווה חלק ממערכת העיכול שבו מתבצע תהליך פירוק המזון, נחשב לאחד מארבעה האיברים החשובים בגוף (ריאות, כליות והעור). מאחר ואיננו נראה , רובנו מתעלמים ממנו וממסרים הנשלחים על ידו כגון עצירות, שלשולים והתכווצויות ובמקרים קיצוניים אפילו סרטן של המעי הגס, תפקדו לסלק אשפה
ולאחסן באופן זמני את תוכן הקיבה והמעי הדק שלא עבר תהליכי עיכול. תפקוד תקין של המעי והפריסטלטיקה איננו גורם לכאבים. זמן המעבר של מזון לאורך כל מערכת העיכול הוא בין 18 ל - 36 שעות. אצל מרבית האנשים הצורכים בין 2 ל- 3 ארוחות עיקריות ביום תהיה לפחות פעולת מעיים אחת ליום. צואה תקינה רכה, בדרך כלל איננה מכילה חומרים לא מעוכלים, וללא ריח מסריח. במהלך הניקוי הגוף יכול להגיב ביציאות מרובות, עייפות, כאבי ראש, בחילות, חום סימנים המעידים על יציאת רעלים מהתאים למחזור הדם.
ההמלצות: ניקוי רעלים במשך 3 שבועות, מזונות כמו ירקות שורש לפת בצל שום גזר, מיצים גזר סלרי ותפוח פעמיים ביום,דגים קטנים במשך השבוע (דגים גדולים מכילים כמות גדולה של כספית). חצי לימון עם חצי כוס מים לפני האוכל 3 פעמים. בשר מותר פעם אחת בשבוע. דגנים מלאים בבישול אורז מלא עם זרעי מש. שתייה 10 כוסות מים ביום. צמחי מרפא:תה מצמח גדילן, דבקה זיפנית,שן הארי. מולטי ויטמין. להימנע ממזון מטוגן.בישול: בסירים מנירוסטה ולא אלומיניום וטפלון, פעילות ספורט 4 פעמים בשבוע.
טיפ השבוע: כשהיינו ילדים הדבקנו את הציורים עם קמח ומים, כך גם היום כשאוכלים קמח לבן אורז לבן שגורמים לדבק במערכת העיכול.
 
במקרה של מחלה יש להיוועץ עם הרופא המטפל.
חיים אוחנה נטורופת אירידיולוג מאבחן ומטפל ברפואה משלימה. לייעוץ או שאלות 050-6898967
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
.
הגדלה של בלוטת הערמונית (פרוסטטה).
 
יותר ממחצית הגברים מעל גיל 50 סובלים מגדילת יתר של הערמונית בגלל בעיות מערכת המין הנפוצות או בגלל תזונה לקויה, במיוחד בגלל חוסר באבץ, שתיית קפה ומשקאות מכילי קפה כגון קולה המגבירים את
הנזקים לבלוטה. הסימפטומים האופייניים: דחיפות או תכיפות בהשתנה, זרימה לקויה ועצירת שתן.
שמשפיע על שינוי הורמונאלי אצל גברים.
הערמונית נקראת כך כי גודלה כערמון ומצויה רק אצל הגבר, מיקומה מתחת לשלפוחית ומקיפה את השופכה, ההגדלה לוחצת עליה כך שבמשך הזמן זרם השתן נפגע, וכתוצאה מכך שרירי השלפוחית גדלים. ככול שעולה הגיל של הגבר כך גם גדלה הערמונית ולכן מומלץ על בדיקות תקופתיות .
הערמונית מקיפה 40 צינוריות זעירות המוקפות בשרירים קטנים כאשר הם מתכווצים הם מרוקנים נוזל דליל הנוצר בערמונית המתווספת אל נוזל הזרע המופרש מהאשכים ותפקידו להגן על הזרע ולשפר את תנועתו.
הסיבה להגדלת הפרוסטטה כנראה מצויה בשינוי הורמונלי בגיל המבוגר - אחרי גיל 50 ישנה ירידה ברמות טסטוסטרון החופשי, פרולקטין, אסטרדיול, לגאנד קושר- הורמון מין, LH - FSH עולות כולן.
ירידה בהורמונים אלו יוצרת ריכוז גבוה של דהידרו טסטוסטרוןDHT  הגורם ליצור יתר של תאי הבלוטה שבסופו של דבר גורם להגדלת הערמונית .
טיפולים תזונתיים, שינוי אורח חיים שינוי תזונה תוספים והשימוש בצמחי מרפא מגיבים יפה וביעילות רבה להגדלה ולהשבת הסדר ההורמונאלי לגוף.
הטיפול ברפואה המשלימה משלב תמיכה תזונתית תוספי מזון או צמחים המדגישים מניעה ואף נסיגה בהגדלת הערמונית.לתזונה יש תפקיד מאוד חשוב בטיפול ב-BPH .
 התזונה מורכבת ממזונות מלאים כגון דגנים מלאים,קטניות ירקות (עדיף מזון אורגני),
להעשיר את התפריט בחומצות שומן חיוניות הנמצאות בדגי ים צפוני כגון: סלומון, בקלה, הליבוט, הרינג, מקרל, זרעי פשתן טחונים (רצוי לקנות שלמים ולטחון), גרעיני  דלעת, 1כף פעמיים ביום. התוסף המוביל בטיפול במצבי פרוסטטה מוגדלת, הוא דקל ננסי או סו פלמטו.להתרחק מחומרים כימיים ומקוטלי חרקים.
שמירה על רמות כולסטרול תקינות בדם ומניעת שתיית אלכוהול חשובה מאוד בתהליך הריפוי, לאכול יותר מהצומח ולהפחית מהחי!
ישנם מחקרים רבים המעידים הטבה ברורה במתן תוספים כגון: אבץ ציטראט או פיקולינאט ויטמין B-6
וחומצות שומן בריאות כמו אומגה 3. שיטות טיפול נוספות מומלצות מאוד כמו טיפול בשיאצו יחזק את מרידיאן הכליות ושלפוחית השתן, במידה וקיימים כאבי גב וברכיים.
שיטת פאולהלאימון שרירים טבעתיים הנמצאים סביב פתחי הגוף, כגון: עיניים, פה, סוגר צינור השתן, סוגר פי הטבעת. אלה שרירים רצוניים הכוללים גם שרירים פנימיים בלתי רצוניים.
הפעלה של שריר טבעתי אחד על ידי כווץ ושחרור, גורמת לתגובת שרשרת של שרירים טבעתיים אחרים והפעלת שרירים אחרים בגוף שאינם טבעתיים בכך מחזקת את שרירי הערמונית,ושלפוחית השתן, שיטות אלה עם שיפור תזונה ואורח חיים בריא יכול מאוד לשפר ולמנוע סיבוכים וניתוחים.
טיפ השבוע, 5 דקות לפני סיום הבישול להוסיף ½ כפית כורכום מנקה ומשפר תפקוד כבד.
 
במקרה של מחלה יש להיוועץ עם הרופא המטפל.
חיים אוחנה נטורופת אירידיולוג מאבחן ומטפל ברפואה משלימה. לייעוץ או שאלות
 050-6898967
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
פיברומיאלגיה.
 
חבר טוב שלי התקשר אלי יום אחד והזמין אותי לארוחת צהריים בביתו מיד נתתי תשובה חיובית להזמנתו, הגעתי אל ביתו ומולי שולחן עמוס בכול טוב כיד המלך, תפריט עשיר בסלטים רבים, בשר,בורקס, דגים ,אורז ,תפוחי אדמה והרשימה ארוכה, ישבנו לאכול עם חברים נוספים וכל מה שנותר זה להנות מכל המטעמים הנפלאים שהיו בשולחן, לקראת סוף הארוחה איישתו הגישה קינוח עוגה חמה עם גלידה אני ויתרתי אבל חברי לא הוא אכל להנאתו מהקינוח אך לא הצליח לסיים משום שהוא כבר נרדם על הכיסא, אפילו להודות לו לא הצלחתי לאומר, למחרת פגשתי אותו והבעתי את תודתי על הארוחה, הוא כמובן הצטער על כך שהוא נרדם וסיפר כי כל הזמן זה קורה לו לפני סיום הארוחה, אמרתי לו אם לא תשפר את התזונה שלך אתה בדרך למחלת הפיברומיאלגיה. כל אחד מכיר חבר או בן משפחה שנרדם באמצע האוכל אם כן מדוע זה קורה? במערכת העיכול יש בין 2-3 ק"ג חיידקים טובים שתפקידם לפרק את המזון ולהעביר את הויטמינים והמינרלים אל זרם הדם ולאברים, יש אנזימי עיכול שיודעים לפרק רק מזון מין החי דוגמת שניצל, בשר, אנזימים אלה לא יודעים לפרק ירקות, לכל מזון יש את האנזימים שלו שמפרקים אותו. במשך השנים יש הפחתה של אנזימי עיכול ונוצר קושי בפירוקו משום שמערכת העיכול נכנסת לסחרור בזמן שיש מזונות רבים בארוחה אחת, ולכן הגוף מתאמץ כל הזמן לפרק את המזון דבר שגורם לעייפות יתרה של הגוף ומוביל למחלת הפיברומיאלגיה .ברפואה המערבית לא ידוע על סיבת המחלה ויש קושי רב לאבחן, הרופאים מכירים היטב את סוג האנשים הרבים שמגעים לטיפול ומתלוננים על כאבים בכול הגוף, למרות הבדיקות הרבות אין ממצאים למחלה. הפיברומיאלגיה היא תסמונת מבלבלת במיוחד, ולעתים קרובות לא מאובחנת כי התסמינים שלה יכולים להופיע במצבים רפואיים אחרים, היא מאופיינת בעיקר בתשישות ועייפות יתרה במשך כל היום כאבים שמתחילים ברגליים ויכולים להגיע לצוואר כתפיים בית החזה גב תחתון ירכיים ידיים, קשיון של השרירים שמופיע בדרך כלל בכול הגוף יכולים להיות שורפים ודוקרים, כאבי בטן חוסר אנרגיה הפרעות שינה ונפיחות בידיים, מקומות אלה נעשים רגישים מאוד אפילו ללחץ קל או למכה הקלה ביותר.
משך המחלה מאוד שונה מאדם לאדם באופן כללי שליש מהחולים מחלימים תוך מס' חודשים אחרים יכולים לסבול עד 3 שנים. שינוי אורח חיים הוא דבר הכרחי ביותר לטיפול במחלה זוכרים את הארוחה והקינוח?
כל יקב בעולם שמייצר משקאות חריפים יודע כי סוכר עם שמרים וחומרי מזון מייצרים אלכוהול לכן חברי הטוב השתכר מהאוכל ונרדם. במצבים של חולי פיברומיאלגיה חשוב במיוחד צריכת מזון טבעי אורגני אכילה רק סוג אחד של מזון אם אוכלים בשר לא מערבבים עם תוספות וכך גם להפך וזאת בשביל להרגיל ולשקם      B שוב את אנזימי עיכול והחיידקים הטובים, בנוסף חשוב לקחת וויטמינים מקבוצת
 
טיפ השבוע: רוב האנשים אוהבים זיתים שחורים מקופסאות, בפיצה, בסלט ובעוד מזונות נוספים, הזיתים השחורים הם בעצם ירוקים שצובעים אותם בשיטות כימיות והופכים אותם לשחורים מהם יש להימנע.
במקרה של מחלה יש להיוועץ עם הרופא המטפל.
חיים אוחנה נטורופת אירידיולוג מאבחן ומטפל ברפואה משלימה. לייעוץ או שאלות
 050-6898967
 
 
 
 
 
 
 
 
קנדידה.
 
סובלים מכאבי בטן מתמשכים, עייפות, או כאבי ראש שאין להם כל הסבר רפואי? אולי הבעיה שלכם היא קנדידה פטריית שמרים שיצאה משליטה והתפשטה בגוף. רוב הרופאים יפקפקו בכך, אבל יותר ויותר מחקרים מוכיחים שמדובר בבעיה אמיתית אחד הסימנים לקנדידה גירוד בפי הטבעת. בישראל אתה יכול לקבל מהרופא אנטיביוטיקה בלי שום בעיה, אז לידיעתכם אחת הצרות הגדולות של יצירת מחלה דווקא בגלל האנטיביוטיקה.
קנדידה היא סוג של פטרייה הקיימת באופן נורמלי במעיים של כל אדם, כאשר אוכלוסיית חיידקי המעיים (פלורת המעיים) תקינה ומערכת החיסון מתפקדת כראוי  ישנו איזון חיובי כלומר הרבה חיידקים טובים לעומת שליליים ומידת הגידול של הקנדידה נמוכה, היא קיימת מבלי לגרום נזק.ישנם מקרים בהם ישנו גידול מופרז של הפטרייה ופלורת המעיים לא מצליחה להגן על הגוף מפניה.גורמים לגדילת יתר של קנדידה שימוש ממושך באנטיביוטיקה-  האנטיביוטיקה הורגת בין היתר גם את החיידקים הטובים "החפים מפשע" ולכן פוגעת בפלורת המעיים, לאחר שימוש נרחב באנטיביוטיקה יש הסובלים מבעיות עיכול ומגידול יתר של פטריות בגוף (בין היתר גם פטריות וגינליות), לכן חשוב כל כך בכל מקרה של נטילת אנטיביוטיקה לפצות את הפלורה הטבעית של המעיים ע"י תוסף טבעי של חיידקים פרוביוטיים וויטמינים. גלולות למניעת הריון מגדילות את הסיכוי לקנדידה תרופות קורטיקו-סטרואידיות צריכה רבה של סוכרים מזוקקים ושמרים- הקנדידה היא פטרייה שניזונה ממזונות אלו, זה מצע הגידול שלה ולכן אנשים הסובלים מבעיה זו פעמים רבות מרגישים תשוקה בלתי מוסברת למזונות מתוקים, בצקים, מאפים וכו'. מתח מחליש את מערכת החיסון של הגוף, מערכת ההגנה שלו, ובנוסף גורם להפרשת הורמונים שמשפיעים על רמות הסוכר בגוף ולכן על גידול הפטרייה.  סימפטומים נפוצים-הקנדידה אמנם מקורה במערכת העיכול, במעי, אך יכולה לפלוש משם לאיזורים שונים ולהשפיע  כמעט על כל מערכות הגוף.הקנדידה מפריעה לספיגה של מרכיבים חיוניים לגוף.
היא יכולה לפלוש מדפנות המעי למערכת המין והשתן (בעיקר אצל נשים) ומאיזורים אלו לדם ולכל יתר הגוף. על כל אדם היא משפיעה בדרך קצת שונה, לעיתים רק חלק מהמערכות נפגעות, מספיק שאתה סובל רק מחלק מהסימפטומים כדי לחשוד שמדובר בבעיה זו.סימפטומים הקשורים למערכת העיכול- נפיחות בבטן, גזים, התכווצויות במעיים, גירוי בפי הטבעת ושינוי בתפקוד המעיים,כאבי בטן, שלשול, עצירות, תסמונת המעי העצבני. ריר בצואה.סימפטומים הקשורים למערכת השתן ואיברי המין פטרייה בנרתיק, זיהומים חוזרים בשלפוחית השתן, הפרשות וגינליות, גירודים. אין אונות, ירידה בתשוקה המינית, תכיפות גבוהה במתן שתן, ירידה בזיכרון,
חולשה כללית, אלרגיות, רגישות לכימיקלים (לריח טבק, בשמים ועוד), גודש באף או הפרשות, פה יבש, ריח רע בנשימה, כאבי שרירים, כאבי מפרקים, התקררויות תכופות. בנוסף- תשוקה מוגזמת למזונות לפחממות, לסוכרים ולשמרים. עייפות, כבדות, תחושת ערפול וטשטוש. הקנדידה בריאה סינית הסיבות להיווצרות , בגלל מזונות שיוצרים ליחה אכילת מזונות קרים, מתוקים מידי.יש להמנע קמחלבן, ריבות, דבש, סוכר פירות ,אפילו רוב תחליפי הסוכר אסורים, מאפים, דגנים ותבואות שאינם מלאים וסוגי פחמימות שונות (תלוי בעוצמת הקנדידה, במיקרים רבים אסור גם מוצרי חיטה), תוספי מזון מומלצים- ישנם תוספי מזון רבים ופורמולות שונות, דבר ראשון- אצידופילוס וביפידוס- החיידקים הטובים של פלורת המעיים- אלו החיידקים הטובים המגינים מפני זיהומים וחיידקים שליליים ולכן מטיבים עם מערכת העיכול ומערכת החיסון של האדם.מומלץ תמיד לאחר נטילת אנטיביוטיקה לקחת תוסף של חיידקים כאלו,מומלץ ביותר על לקיחה של קלורקס למשך 28 ימים.
טיפ השבוע: לעצירות, לפני התה של הבוקר קיווי, עשיר בויטמין יותר מתפוז, מכיל מגנזיום, נתרן,אשלגן. גורם ליציאות רכות. C 
 במקרה של מחלה יש להיוועץ עם הרופא המטפל.
חיים אוחנה נטורופת אירידיולוג מאבחן ומטפל ברפואה משלימה. לייעוץ או שאלות
 050-6898967
 
 
   
 

 
רפלקסולוגיה.
 
רוב היום כפות הרגליים סגורות בנעליים, סנדלים,הם סובלות בשקט תחת העומס הרב של עודף משקל עד שהם משדרות אותות מצוקה,אז מוטב להעניק להם קצת תשומת לב.
 המילה רפלקסולוגיה באה מהמילה השתקפות כל הגוף כמו מפה בכף הרגל. האיברים הממוקמים בצד הימני של הגוף מיוצגים בכף הרגל הימנית והאיברים הממוקמים בצד השמאלי של הגוף מיוצגים בכף הרגל השמאלית. האיברים המרכזיים כמו עמוד השדרה או האף מיוצגים בשתי כפות הרגליים. כשהייתי בטיול עם להקת שפתיים באחד הכפרים במרוקו
ראיתי אנשים הולכים יחפים בלי נעליים  בלי שום בעיה על הקוצים והאבנים, היום אני מבין שזו רפלקסולוגיה טבעית שמחוברת ישירות במגע עם האדמה שמעסה את כפות הרגליים, לכן אני רוצה להמליץ על שעה אחת ביום הליכה בבית בלי נעליים, התוצאות מדהימות משפרות את כל תפקודי הגוף. רפלקסולוגיה היא שיטת טיפול וריפוי טבעית אשר עדויות לקיומה נמצאו בתקופה המצרית העתיקה לפני אלפי שנים עד היום במרוקו כשהבעל מגיע מהעבודה יש תמיד עובד בבית שחלק מתפקידיו לעסות את רגליו של בעל הבית. הטיפול הרפלקסולוגי שיטת טיפול שמתבצעת בלחיצות על נקודות מסוימות בכפות הרגליים ובכך פותח חסימות שמפריעות לזרימת האנרגטית בגוף. ניתן לחוש בחסימות אלה על ידי מישוש או הסתכלות על כף הרגל שהיא בעצם המפה של האדם, גורמי חסימות הם בעיקר בגלל תזונה לקויה, תורשה, יציבות לא נכונה, חוסר תנועתיות ועוד. כפות הרגליים הם מחברות את אנרגיית החיים לאנרגיית הארץ הבסיסית. כל אדם הוא יחודי כך גם לכל אחד יש כף רגל אופיינית
המעידה על האופיו, מצב בריאותו,עברו,דפוסי התנהגות והרגלים. רפלקסולוגיה עוזרת במיגוון בעיות כמו זרימת דם, אסטמה,אלרגיות,בעיות אוזניים,היפרקטיביות אצל ילדים, בעיות עיכול,עצירויות, מחלות פרקים ושרירים,דלקות עיניים, מיגרנות וכאבי גב. יום אחד הגיע אלי בחור טיפול עם כאבי גב הוא בקושי עמד על רגליו, במשך כ15 דקות ביצעתי לחיצות במסלולי המרידיאנים ברגלו הוא כמובן לא הבין מדוע אני מתייחס לרגל ולא לגב, הסברתי לו כי את הכאבים של הגב אפשר להעלים מהרגליים משום שהם קשורות ישירות לכל חלקי הגוף. הרפלקסולוגיה אינה מיועדת רק לאנשים עם כאבים היא מתאימה גם לחיי היום יום לתחזוקה השוטפת. לכן היא מומלצת לכולם, מבוגרים,ילדים ותינוקות.חלוקת כף הרגל לארבעה יסודות חשובים ליצירת חיים, אדמה, מים, אש, אויר.האדמה משולה לפן הפיסי לעצמות הגוף ובפן הרוחני להגיון,החיבור לקרקע השורשים והשייכות.בכפות הרגליים אזור העקב משקף את אזור האגן, הרחם והרגליים.אזור המים משולים בפן הפיזי לנוזלי הגוף זיעה דם ריריות לימפה ומהפן הרוחני לרגשות המופנמים כמו פחדים,תסכולים,אהבה, זהו אזור מרכז הרגל ומשקף את אזור הבטן,כליות,טחול,וכבד.אשמשולה בפן הפיסי לחום וחילוף חומרים ומהפן הרוחני לרגשות המוחצנים כמו יצירתיות עשייה ואגו כאלה אנשים אני מכיר לא מעט.אוויר משול בפן הפיסי לדרכי נשימה והרוחני לחיבור ליקום,זה אזור האצבעות כף הרגל שמשקף את הראש,אברי הראייה והשמיעה ושאר החושים(התקשורת). השאיפה ברפלקסולוגיה שתיווצר הרמוניה בין כל יסודות המהווים את מכלול מערכות הגוף.גם הציפורניים ברגליים הם מצביעות על המצב הבריאותי ומאחר והם האחרונים שמקבלים את הויטמינים גם הראשונים שמשקפים את מערכות הגוף.
טיפ השבוע לארוחת הבוקר: עזבו את הגבינות,העוגות,והקרואסונים, והממרחים, ארוחת הבוקר חשובה לתפקוד מערכות הגוף למשך כל היום, הפיצוי אם אוכלים טוב בבוקר מרגישים זאת בערב לכן ארוחה בריא עשירה בויטמינים ומינרלים טהורים. 2 פסיפלורה,3 תאנים, אשכול ענבים שחורים,חצי תפוח עץ, חצי לימון טרי סחוט בכוס מים.
 
חיים אוחנה נטורופת אירידיולוג מאבחן ומטפל ברפואה משלימה. לייעוץ או שאלות
 050-6898967
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תפקודי מוח האדם.
 
 
 
לעולם לא אשכח את המופע של להקת הריבר דאנס. לפני מס' שנים הייתי בטיול בארצות הברית,  והלכתי לראות את המופע של הלהקה. כ100 רקדנים שרוקדים למוסיקה אירית שמתנגנת בהופעה ובמיוחד הריקודים המהירים והמדהימים של סולן הלהקה, אני זוכר בסוף ההופעה שאלתי איך הוא מצליח לרקוד כל כך מהר?. 5 שנים לאחר מכן הלהקה הגיעה  לסיבוב הופעות בארץ. ערוץ 2 ראיין את סולן הלהקה ושאל את אותה השאלה איך אתה מצליח לרקוד כל כך מהר ? הוא ענה אני מאמן את המוח לא את הגוף.תשובה שמעט אנשים יכולים להבין זאת,  אז מה הקשר? כשאדם מקבל מכה ברגל עוברים עצבים מהרגל אל המוח, המוח קולט ומשדר תגובת כאב אל הרגל . במעבר זה ניתן לשלוט בו ע"י חשיבה שתפחית את הכאב ללא צורך בנטילת תרופות להורדת כאב, המוח מפריש הורמונים וחומרים רבים לכל חלקי הגוף להפחתת כאב, לפעילות ולתפקוד האברים, בשביל להניע רגל להליכה צריך קודם מחשבה שתבוא מהמוח ורק לאחר מכן אל הרגל. כך סולן להקת הריבר דאנס,  כך גם שחקני כדורגל מאמנים את המוח לבצע פעולות מהירות של המוח שמשפיעות על האברים. המוח הוא מרכז השליטה של האדם מערכות רבות ותפקודים רבים שעוד אלף שנה לא יצליחו להבין את תפקודיו, חוסר איזון בין חלקי המוח יכול לגרום לחרדות עצבנות יתר דיכאון מחלות כמו פרקינסון אלצהיימר ועוד אומנם נכון שתאי מוחנו מתים כל הזמן אך נכון גם הדבר ככול שאתה מאמן ומפעיל את המוח יותר אפילו בגיל מבוגר נוצרים קשרים עצביים או סינפטיים רבים יותר,כוח עצום יש בחשיבה חיובית לשיפור ותפקוד בריא. הדלק לתפקודו של המוח הוא סוכר זהו המזון היחיד שחיוני מאוד לתפקודו, תינוקות לאחר שמתעוררים משינה מיד מתחילים לבכות ללא סיבה מובנת להורים, אז דעו לכם לרוב זה בגלל חוסר סוכר למוח, אני מכיר אנשים מבוגרים כשמתעוררים בבוקר בלי מצב רוח, אי אפשר לדבר איתם לפחות במשך שעה אחת, הטעות שעושים מיד שותים קפה במקום לאכול מזון מזין יותר כמו לחם מקמח מלא עם ריבה או דבש.במחקרים שנעשו גילו כי אנשים רבים עם עודף משקל אינם מצליחים בדיאטה בגלל חומר מועט שמופרש מהמוח סרטונין שמיוצר מטריפטופן ומשפיע על חילוף החומרים בגוף, תזונם דלת מזון משביע לרוב הם אוכלים פחממות ריקות שמשביעות מהר וגורמות לרעב מידי,תזונה מפחממות ודגנים מלאים ישביעו וישפרו את תפקודו.הצצה לחלקים המרכזיים במוח, קליפת המוח, החלק הגדול ביותר אחראי על קריאה זיכרון זיהוי תכנון תנועות.צרבלום נמצא בחלקו האחורי של המוח ותפקידו תכנון ובקרה של תנועות לדוגמא רכיבה על אופניים צריך להפעיל מס' רב של שרירים ותלאם בניהם.גזע המוח נמצא מתחת לקליפת המוח אחראי על בקרת השרירים והעצמות ושליטה במערכת העיכול הנשימה כלי הדם והלב.היפוקמפוס אחראי על הזיכרון הקצר כמו מספרי טלפון וזיכרון לטווח ארוך כמו זכרונות העבר ילדות רחובות פגיעה באזור זה יגרום לאיבוד היכולת לשחזר ולייצר זיכרונות. מערכת העצבים היא רשת תקשורת שמפקחת על המודע ולא מודע בכול המתרחש בהעברת מסרים בין חלקי הגוף.
טיפ השבוע: קינוח מתוק מיד לאחר הארוחה גורם ליצירת אלכוהול במערכת העיכול, מומלץ לאחר שעתיים.
במקרה של מחלה יש להיוועץ עם הרופא המטפל.
חיים אוחנה נטורופת אירידיולוג מאבחן ומטפל ברפואה משלימה. לייעוץ או שאלות 050-6898967